Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Lightning bolts can carry currents up to approximately 20 kA . We can model such a current as the equivalent of a very long, straight wire. (a) If you were unfortunate enough to be 5m away from such a lightning bolt, how large a magnetic field would you experience? (b) How does this field compare to one you would experience by being 5cm from a long, straight household current of 10A ?

Short Answer

Expert verified

a)B=8×10-4T

b)B=4×10-5T

Step by step solution

01

Take lightening as a very long wire

To simplify the calculations, we will take lightening as a very long wire. The formula of magnetic field will becomeB=μ0I2πr .

Given thatI=20kA and r = 5m .

B=μ0I2πrB=4π×107×200002π×5B=8×104T

02

Calculate the magnetic field for the second case

In the second case, r = 5 cm and I = 10 A .

B=4π×107×102π×5×102B=4×105T

We can see that field due to lightening bolt is about twenty times as strong as the field due to the household.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A 12.4-µF capacitor is connected through a 0.895-MΩ resistor to a constant potential difference of 60.0 V. (a) Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5.0 s, 10.0 s, 20.0 s, and 100.0 s. (b) Compute the charging currents at the same instants. (c) Graph the results of parts (a) and (b) for t between 0 and 20 s

A rule of thumb used to determine the internal resistance of a source is that it is the open circuit voltage divide by the short circuit current. Is this correct? Why or why not?

Electrons in an electric circuit pass through a resistor. The wire on either side of the resistor has the same diameter.(a) How does the drift speed of the electrons before entering the resistor compare to the speed after leaving the resistor? (b) How does the potential energy for an electron before entering the resistor compare to the potential energy after leaving the resistor? Explain your reasoning.

A resistor with resistance Ris connected to a battery that has emf 12.0 V and internal resistance r=0.40Ω. For what two values of R will the power dissipated in the resistor be 80.0 W ?

Cyclotrons are widely used in nuclear medicine for producing short-lived radioactive isotopes. These cyclotrons typically accelerate H-(the hydride ion, which has one proton and two electrons) to an energy of 5MeVto20MeV.This ion has a mass very close to that of a proton because the electron mass is negligible about 12000of the proton’s mass. A typical magnetic field in such cyclotrons is 1.9T..(a) What is the speed of a 5.0-MeVH-? (b) If the H-has energy 5.0MeVandB=1.9T what is the radius of this ion’s circulator orbit?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free