Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A charge of 28.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertically upward and has a magnitude of 4.00 * 104 V/m. What work is done by the electric force when the charge moves

(a) 0.450 m to the right;

(b) 0.670 m upward;

(c) 2.60 m at an angle of 45.0° downward from the horizontal?

Short Answer

Expert verified

(a) The work done when the charge moves 0.450 m right is 0 Joules.

(b) The work done when the charge moves 0.670 m upward is 7.504 x 10-4 Joules.

(c) The work done when the charge moves 2.60 m at an angle of 45° downward from the horizontal is -2.05 x 10-3 Joules.

Step by step solution

01

Given Data and concept

Work is done on a body when a force is acting to cause displacement. Work done on a body is equal to the increase in its energy.

An electric field is the physical field that surrounds a charge and exerts a force on other charged particles in the field. Mathematically, it is defined as the electric force per unit charge.

The magnitude of vertically upward Electric field, E = 4.00 x 104 V/m

Charge, q = 28.0 x 10-9 C

02

Work done when a charge moves right

(a)

Work done by a force is given by

W=Fdcosθ

Here,

θ = angle between electric field and distance = 90° [Charge moves right, and the electric field is upward]

F = Electric field * net charge = Eq

d = the distance = 0.450 m

Putting all these values in the formula, and we get,

W=Fdcosθ=Eqdcos90°=0

Therefore, the work done when the charge moves 0.450 m right is 0 Joules.

03

Work done when the charge moves upward

(b)

Work done by a force is given by

W=Fdcosθ

Here,

θ = angle between electric field and distance = 0° [Charge moves upward, and the electric field is upward]

F = Electric field * net charge = Eq

d = the distance = 0.670 m

Putting all these values in the formula, we get,

W=Eqdcos0°=Eqd=4×104V/m28×10-9C0.670=7.504×10-4J

Therefore, the work done when the charge moves 0.670 m upward is 7.504 x 10-4 Joules.

04

Work done when the charge moves upward

(c)

Work done by a force is given by,

W=Fdcosθ

Here,

θ = angle between electric field and distance = 135° [Charge moves at an angle with electric field]

F = Electric field * net charge = Eq

d = the distance = 2.60 m

Putting all these values in the formula, we get,

W=Eqdcos135°=-Eqd2=-4×104V/m28×10-9C2.60m2=-2.05×10-3J

Therefore, the work done when the charge moves 2.60 m at an angle of 45° downward from the horizontal is -2.05 x 10-3 Joules.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

When is a 1.5 - VAAA battery not actually a 1.5 - V battery? That is, when do this its terminals provide a potential difference of less than 1.5 V ?

Questions: A conductor that carries a net charge has a hollow, empty cavity in its interior. Does the potential vary from point to point within the material of the conductor? What about within the cavity? How does the potential inside the cavity compare to the potential within the material of the conductor?

A 1500-W electric heater is plugged into the outlet of a 120-V circuit that has a 20-A circuit breaker. You plug an electric hair dryer into the same outlet. The hair dryer has power settings of 600 W, 900 W, 1200 W, and 1500 W. You start with the hair dryer on the 600-W setting and increase the power setting until the circuit breaker trips. What power setting caused the breaker to trip?

CALC The region between two concentric conducting spheres with radii and is filled with a conducting material with resistivity ρ. (a) Show that the resistance between the spheres is given by

R=ρ4π(1a-1b)

(b) Derive an expression for the current density as a function of radius, in terms of the potential differenceVab between the spheres. (c) Show that the result in part (a) reduces to Eq. (25.10) when the separation L=b-abetween the spheres is small.

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, Ԑ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free