Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

You have a 200Ω resistor, a 0.400-H inductor, and a 6.00µF capacitor. Suppose you take the resistor and inductor and make a series circuit with a voltage source that has voltage amplitude 30.0 V and an angular frequency of 250 rad/s. (a) What is the impedance of the circuit? (b) What is the current amplitude? (c) What are the voltage amplitudes across the resistor and across the inductor? (d) What is the phase angle ϕ of the source voltage with respect to the current? Does the source voltage lag or lead the current? (e) Construct the phasor diagram.

Short Answer

Expert verified

a) The impedance of the circuit is 224 Ω

b) The amplitude of the current in circuit is 0.134 A

c) The voltage drop across the resistor and inductor is 26.8 V and 13.4 V respectively

d) The phase angle of the voltage source with respect to current is +26.6°

e) The phasor diagram representing the magnitude and directional relationship between current and voltage in the circuit is given by

Step by step solution

01

Concept

An inductor is a passive two-terminal device that stores energy in a magnetic field when current passes through it. When an inductor is attached to an AC supply, the resistance produced by it is called inductive reactance (XL).

Resistance is measure of opposition to the flow of current in a closed electrical circuit. It is measured in Ohm (Ω).

Impedance is defined as the effective resistance of an electric circuit to the flow of current due to the combined effect of resistance (offered by resistor) and reactance (offered by capacitor and inductor).

A phasor diagram is graphical representation of magnitude and directional relationship between two or more alternating quantities.

02

Given information

Resistance of the resistor, R = 200 Ω

The inductance of the coil, L = 0.400 H

Capacitance of capacitor, C = 6.00 µF

The amplitude of voltage source, V = 30.0 V

Angular frequency of the source, ω = 250 rad/s

03

Determination of Circuit’s Impedance

Since the inductor and resistor are connected in series, Impedance of the circuit will be given by

Z=R2+XL2

Here, XL is the inductive reactance and its value is given by

XL=ωL=250rad/s0.4H=100Ω

Putting the values in Z

Z=R2+XL2=2002+1002=224Ω

Therefore, the impedance of the circuit is 224 Ω

04

Determination of Current Amplitude

By using Ohm’s Law

V=I.ZI=VZ

It is given that voltage amplitude of the source is 30.0 V, so

I=VZ=30.0V224Ω=0.134A

Therefore, the amplitude of the current in circuit is 0.134 A

05

Determination of Voltage across Resistor and Inductor

The voltage drop across the resistor is in phase with current, so by using ohm’s law

VR=IR=0.134A200Ω=26.8V

The voltage drop across the inductor is given by

VL=IXL=0.134A100Ω=13.4V

Therefore, the voltage drop across the resistor and inductor is 26.8 V and 13.4 V respectively.

06

Determination of Phase angle

The angle between voltage and current phasors in R-L circuit is given by

tanϕ=XLRtanϕ=100Ω200Ωtanϕ=0.5ϕ=+26.6°

Therefore, the phase angle of the voltage source with respect to current is +26.6°

07

Phasor Diagram

The phasor diagram representing the magnitude and directional relationship between current and voltage in the circuit is given by

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Ordinary household electric lines in North America usually operate at 120 V . Why is this a desirable voltage, rather than a value considerably larger or smaller? On the other hand, automobiles usually have 12 V electrical systems. Why is this a desirable voltage?

An electron moves at 1.40×106m/sthrough a regionin which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.40×10-2T. (a) What are the largest and smallest possible magnitudes of the acceleration of the electron due to the magnetic field? (b) If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part (a), what is the angle
between the electron velocity and the magnetic field?

A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, traveling perpendicular to the field. The beam exits the magnetic field, leaving the field in a direction pependicurlar to its original direction (Fig. E27.24). The beam travels a distance of 1.10 cm while in the field. What is the magnitude of the magnetic field?

Question: A high voltage dc power line falls on a car, so the entire metal body of the car is at a potential of with respect to the ground. What happens to the occupants (a) when they are sitting in the car and (b) when they step out of the car? Explain your reasoning.

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free