Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Compute the equivalent resistance of the network in Fig. E26.14, and find the current in each resistor. The battery has negligible internal resistance.

Short Answer

Expert verified

The equivalent resistance is 3.0Ω and the current in each resistor is 12.0A,12.0A,4.0A,and4.0A.

Step by step solution

01

Definition of series and parallel connection

In a series circuit, all the components are connected in one line head to tail so the current is the same for all the components.

In a parallel circuit, all components are connected head to head, tail to tail so the voltage drop is the same for all the components.

02

Determine the equivalent resistance

Here, R1andR2are in series, so their combination R12can be calculated as:

R12=R1+R2=1.0+3.0=4.0Ω

The same step for R3and R4as they are in series,

R34=R3+R4=7.0+5.0=12.0Ω

After reducing the circuit, the two combinations are in parallel, and equivalent resistance can be given as:

Req=R12R34R12+R34=4.012.04.0+12.0=3.0Ω

03

Determine the current through each resistor

Here, as R12and R34are in parallel, therefore, they have the same voltages which are equal to the voltage of the battery as:

V12=V34=V=48.0V

Now, from Ohm’s law the current can be calculated as:

l12=VR12=48.0V4.0Ω=12.0A

And

l34=48.0V12.0Ω=4.0A

The two resistors are connected in series. So, they are both equal.

Therefore, I1=I2=I12=12.0and I3=I4=I34=4.0A.

Thus, the equivalent resistance is 3.0Ωand the current in each resistor is 12.0A,12.0A,4.0A,and4.0A.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

You want to produce three 1.00-mm-diameter cylindrical wires,

each with a resistance of 1.00 Ω at room temperature. One wire is gold, one

is copper, and one is aluminum. Refer to Table 25.1 for the resistivity

values. (a) What will be the length of each wire? (b) Gold has a density of1.93×10-4kgm3.

What will be the mass of the gold wire? If you consider the current price of gold, is

this wire very expensive?

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

Electrons in an electric circuit pass through a resistor. The wire on either side of the resistor has the same diameter.(a) How does the drift speed of the electrons before entering the resistor compare to the speed after leaving the resistor? (b) How does the potential energy for an electron before entering the resistor compare to the potential energy after leaving the resistor? Explain your reasoning.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free