Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

An electromagnetic wave with frequency 65.0 Hz travels in an insulating magnetic material that has dielectric constant 3.64 and relative permeability 5.18 at this frequency. The electric field has amplitude 7.20×10-3V/m. (a) What is the speed of propagation of the wave? (b) What is the wavelength of the wave? (c) What is the amplitude of the magnetic field?

Short Answer

Expert verified
  1. The speed of propagation of the wave is 6.91×107m/s.
  2. The wavelength of the wave is 1.06×106m.
  3. The amplitude of the magnetic field is1.04×10-10T .

Step by step solution

01

Step 1: Define frequency and write formulas.

The number of waves that moves a fixed point in unit time is known as frequency.

f=1Torω2π

Where,T =Time period in seconds and ωis angular frequency in .

The frequency, wavelength, and speed of light of any wave are related by the wavelength-frequency relationship.

The wavelength-frequency relationship is:

c=λf

Where, is the speed of light which is equal to 3×108m/s,λis the wavelength and f is the frequency.

The wavelength is inversely proportional to the frequency.

λ=cforvf

Where, v is velocity of wave in m/s .

The relation between wave number and wavelength is:

k=2πλ

Where, k is wavenumber in rad/m.

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Emax=2lε0cBmax=Emaxc

02

Determine the speed of propagation of wave.

Given that,

K=3.64Km=5.18

The speed of the propagation is:

v=cKKm=3×1083.645.18=6.91×107m/s

Hence, speed of propagation of the wave is 6.91×107m/s.

03

Determine the wavelength of wave.

Given that, f=Hz

The wavelength of wave is:

λ=vf=6.91×10765=1.06×106m

Hence the wavelength of the wave is1.06×106m .

04

Determine the amplitudes of magnetic fields.

Given that, Emax=7.2×10-3V/m

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Bmax=Emaxc

Substitute the values of variables

Bmax=7.2×10-36.91×103=1.04×10-10T

Hence, the amplitude of the magnetic fields of the wave1.04×10-10T is respectively.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A25.0-Ωbulb is connected across the terminals of a12.0-Vbattery having3.50Ωof internal resistance. What percentage of the power of the battery is dissipated across the internal resistance and hence is not available to the bulb?

A typical small flashlight contains two batteries, each having an emf of1.5V, connected in series with a bulb having resistance17Ω. (a) If the internal resistance of the batteries is negligible, what power is delivered to the bulb? (b) If the batteries last for1.5hwhat is the total energy delivered to the bulb? (c) The resistance of real batteries increases as they run down. If the initial internal resistance is negligible, what is the combined internal resistance of both batteries when the power to the bulb has decreased to half its initial value? (Assume that the resistance of the bulb is constant. Actually, it will change somewhat when the current through the filament changes, because this changes the temperature of the filament and hence the resistivity of the filament wire.)

An open plastic soda bottle with an opening diameter of 2.5cmis placed on a table. A uniform 1.75-Tmagnetic field directed upward and oriented25° from the vertical encompasses the bottle. What is the total magnetic flux through the plastic of the soda bottle?

High-voltage power supplies are sometimes designed intentionally to have rather large internal resistance as a safety precaution. Why is such a power supply with a large internal resistance safer than a supply with the same voltage but lower internal resistance?

A particle with charge-5.60nCis moving in a uniform magnetic fieldrole="math" localid="1655717557369" B=-(1.25T)k^

The magnetic force on the particle is measured to berole="math" localid="1655717706597" F=-(3.40×10-7N)i^-(7.40×10-7N)j^ (a) Calculate all the components of the velocity of the particle that you can from this information. (b) Are there
components of the velocity that are not determined by the measurement of the force? Explain. (c) Calculate the scalar productv֏F. What is the angle between velocity and force?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free