Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A small particle has charge –5.00 µC and mass 2.00 * 10-4 kg. It moves from point A, where the electric Potential is VA = +200 V, to point B, where the electric Potential is VB = +800 V. The electric force is the only force acting on the particle. The particle has speed 5.00 m/s at point A. What is its speed at point B? Is it moving faster or slower at B than at A? Explain.

Short Answer

Expert verified

Its speed is 7.416msat point B. It is faster at B. A negative charge gains speed when it moves to a high potential.

Step by step solution

01

Potential energy due to a point charge

Electric Potential of a charge:

V=Uq0V=kqr

Here U is the electric potential energy stored, q is the charge, and r is the distance traveled by the charge.

02

Determine the speed at point B

We know the electric potential energy due to point charge as:

V=Uq=kqr

Now,

U=Vq0q0=-5×10-6Cm=2×10-4kgvA=5m/sVA=200VVB=800V

From the conservation of energy principle, we can write,

K1+U1=K2+U2

Now,

12mvA2+VAq0=12mvB2+VBq012mvA2=12mvA2+VAq0-VBq0

Therefore, we can calculate the velocity at b as:

vB=2×0.5mvA2+VAq0-VBq0m

Now put the values into the equation; we get,

vB=2×0.5×2×10-4×52+200-5×10-6-800-5×10-62×10-4=2×2.5×10-3+-1×10-3+4×10-32×10-4=55=7.416m/s

Therefore, its speed is 7.416msat point B. It is faster at B. A negative charge gains speed when it moves to a high potential.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A particle of mass 0.195 g carries a charge of-2.50×10-8C. The particle is given an initial horizontal velocity that is due north and has magnitude4.00×104m/s. What are the magnitude and direction of the minimum magnetic field that will keepthe particle moving in the earth’s gravitational field in the samehorizontal, northward direction?

Light Bulbs in Series and in Parallel. Two light bulbs have constant resistances of 400Ωand 800Ω. If the two light bulbs are connected in series across a 120Vline, find (a) the current through each bulb; (b) the power dissipated in each bulb; (c) the total power dissipated in both bulbs. The two light bulbs are now connected in parallel across the120Vline. Find (d) the current through each bulb; (e) the power dissipated in each bulb; (f) the total power dissipated in both bulbs. (g) In each situation, which of the two bulbs glows the brightest? (h) In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined?

A resistor with resistance Ris connected to a battery that has emf 12.0 V and internal resistance r=0.40Ω. For what two values of R will the power dissipated in the resistor be 80.0 W ?

In a cyclotron, the orbital radius of protons with energy 300keVis 16.0cm. You are redesigning the cyclotron to be used instead for alpha particles with energy 300keV. An alpha particle has chargeq=+2e and mass m=6.64×10-27kg. If the magnetic filed isn't changed, what will be the orbital radius of the alpha particles?

A cylindrical rod has resistivity ρ. If we triple its length and diameter, what is its resistivity in terms ofrole="math" localid="1655715631515" ρ .

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free