Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A 14-gauge copper wire of diameter 1.628 mm carries a current of 12.5 mA. (a) What is the potential difference across a 2.00-m length of the wire? (b) What would the potential difference in part (a) be if the wire were silver instead of copper, but all else were the same?

Short Answer

Expert verified

(a) Potential difference isV=2.063×10-4V

(b) Potential difference in using a silver wire isV=1.75×10-4V

Step by step solution

01

Step 1:

Given data:

The cross-sectional area of the wire:

02

Step 2:

(a) As the length L=200m, and the copper resistivity p=1.72×10-8Ω.m

So, the resistance of a copper wire is:

R=ρLA=1.72×10-8Ω.m2.00m2.082×10-6m2=0.0165Ω

Putting the value of R in equation V=IR

Therefore, the potential difference is;

V=IR=12.5×10-3A×0.014Ω=1.75×10-4V

Hence, the potential difference isV=2.063×10-4V.

03

Step 3:

(b) As the silver resistivityρ=1.47×10-8Ω.m

So, the resistance of a silver wire is:

R=ρLA=1.47×10-8Ω.m2.00m2.082×10-6m2=0.014Ω

Putting the value of R in equation V=IR,

Therefore, the potential difference is,

V=IR=12.5×10-3A×0.014Ω=1.75×10-4V

Hence, the potential difference in using a silver wire isV=1.75×10-4V

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Light Bulbs in Series and in Parallel. Two light bulbs have constant resistances of 400Ωand 800Ω. If the two light bulbs are connected in series across a 120Vline, find (a) the current through each bulb; (b) the power dissipated in each bulb; (c) the total power dissipated in both bulbs. The two light bulbs are now connected in parallel across the120Vline. Find (d) the current through each bulb; (e) the power dissipated in each bulb; (f) the total power dissipated in both bulbs. (g) In each situation, which of the two bulbs glows the brightest? (h) In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined?

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

A circular area with a radius of6.50cmlies in the xy-plane. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic fieldlocalid="1655727900569" B=0.230T(a) in the direction of +z direction; (b) at an angle of53.1°from the direction; (c) in the direction?

A heart defibrillator is used to enable the heart to start beating if it has stopped. This is done by passing a large current of12Athrough the body at25Vfor a very short time, usually3.0msabout . (a) What power does the defibrillator deliver to the body, and (b) how much energy is transferred ?

In the circuit shown in Fig. E26.41, both capacitors are initially charged to 45.0 V. (a) How long after closing the switch S will the potential across each capacitor be reduced to 10.0 V, and (b) what will be the current at that time?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free