Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

In Fig. E26.11, the battery has emf 35.0 V and negligible internal resistance. R1=5.00Ω. The current through is R1, 1.5 A and the current through R3is 4.50 A. What are the resistances R1and R3?

Short Answer

Expert verified

The value of resistances isR2=2.5Ω and R3=6.11Ω.

Step by step solution

01

Definition of Internal Resistance

Internal resistance refers to the opposition to the flow of charges offered by the cells and batteries themselves resulting in the generation of heat.

02

Determine the resistance R2

Given data:

  • ε=35.0V
  • I3=4.5A
  • I1=1.5A
  • r = 0

AsR1 andR2 are in parallel, this means they have the same voltage that equals to the voltage across their combination R12. So, the voltage acrossR2 is given using Ohm’s law as:

V2=V1=I1R1

Plug the values,

V2=1.5A5.0Ω=7.5V

Now, the combination is in series with , which means the current is the same for both as:

I3=I12=I1+I2

Plug the values,

l2=l3-l1=4.5-1.5=3.0A

Now, use Ohm’s law to calculate resistance as:

R2=V2l2=7.53.0=2.5Ω

03

Determine the resistance R3

The voltage drop of the battery is due to R3and the combination R12. And as the internal resistance is zero, the Ohm's law can be used as:

ε=I(R12+R3)R3=εl=R12 (1)

The combination can be calculated as:

R12=R1R2R1+R2=5.02.55.0+2.5=1.67Ω

Plug the values in equation (1),

R3=35.0V4.5A-1.67Ω=6.11Ω

Thus, the value of resistances is R2=2.5Ωand R3=6.11Ω.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

An idealized voltmeter is connected across the terminals of a15.0-Vbattery, and arole="math" localid="1655719696009" 75.0-Ω appliance is also connected across its terminals. If the voltmeter reads11.9V (a) how much power is being dissipated by the appliance, and (b) what is the internal resistance of the battery?

An electron at point in figure has a speed v0=1.41×106m/s. Find (a) the magnetic field that will cause the electron to follow the semicircular path from to and (b) The time required for the electron to move fromAtoB.

A25.0-Ωbulb is connected across the terminals of a12.0-Vbattery having3.50Ωof internal resistance. What percentage of the power of the battery is dissipated across the internal resistance and hence is not available to the bulb?

Cyclotrons are widely used in nuclear medicine for producing short-lived radioactive isotopes. These cyclotrons typically accelerate H-(the hydride ion, which has one proton and two electrons) to an energy of 5MeVto20MeV.This ion has a mass very close to that of a proton because the electron mass is negligible about 12000of the proton’s mass. A typical magnetic field in such cyclotrons is 1.9T..(a) What is the speed of a 5.0-MeVH-? (b) If the H-has energy 5.0MeVandB=1.9T what is the radius of this ion’s circulator orbit?

The current in a wire varies with time according to the relationship

I=55A-(0.65As2)t2. (a) How many coulombs of charge pass a cross section of the wire in

the time interval between t=0and role="math" localid="1655721302619" t=8.0s? (b) What constant current would transport the

same charge in the same time interval?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free