Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A 250 Ω resistor is connected in series with a 4.80 µF capacitor and an ac source. The voltage across the capacitor is vC = (7.60 V) sin [(120 rad/s) t]. (a) Determine the capacitive reactance of the capacitor. (b) Derive an expression for the voltage vR across the resistor.

Short Answer

Expert verified

a) The capacitive reactance of the capacitor is 1736 Ω

b) The expression of voltage drop across resistor as a function of time is given byvR=(1.10V)cos[(120rad/s)t]

Step by step solution

01

Concept

An inductor is a passive two-terminal device that stores energy in a magnetic field when current passes through it. When an inductor is attached to an AC supply, the resistance produced by it is called inductive reactance (XL).

Resistance is measure of opposition to the flow of current in a closed electrical circuit. It is measured in Ohm (Ω).

02

Given values

Series Resistance, R = 250 Ω

The capacitance of capacitor, C = 4.80 µF

03

Determination of Capacitive reactance

Voltage across a capacitor is given by

vC=IωCsin(ωt)

Voltage equation given is

vC=(7.6V)sin(120t)

On comparing both equation we get,

localid="1664169758042" IωC=7.6,andω=120rad/s

localid="1664169761543" I=(7.6V)ωC=(7.6V)(120rad/s)(4.80*10-6F)=4.378*10-3A

We know that, localid="1664169766970" V=IXC

So, the capacitive reactance is given by

localid="1664169770785" XC=VI=7.6V4.378*10-3A=1736Ω

Therefore, the capacitive reactance of the capacitor is 1736 Ω

04

Expression of VR as a function of time

Expression of voltage across resistor is given by

vR=VRcoswt

It can be manipulated using VR = IR as

vR=IRcosωtvR=4.378*10-3250Ωcos120tvR=1.10Vcos120rad/st

Therefore, the expression of voltage drop across resistor as a function of time is given byvR=(1.10V)cos[(120rad/s)t]

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

An idealized ammeter is connected to a battery as shown in Fig.

E25.28. Find (a) the reading of the ammeter, (b) the current through the4.00Ω

resistor, (c) the terminal voltage of the battery.

Fig. E25.28.

Light Bulbs in Series and in Parallel. Two light bulbs have constant resistances of 400Ωand 800Ω. If the two light bulbs are connected in series across a 120Vline, find (a) the current through each bulb; (b) the power dissipated in each bulb; (c) the total power dissipated in both bulbs. The two light bulbs are now connected in parallel across the120Vline. Find (d) the current through each bulb; (e) the power dissipated in each bulb; (f) the total power dissipated in both bulbs. (g) In each situation, which of the two bulbs glows the brightest? (h) In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined?

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

Consider the circuit of Fig. E25.30. (a)What is the total rate at which electrical energy is dissipated in the 5.0-Ω and 9.0-Ω resistors? (b) What is the power output of the 16.0-V battery? (c) At what rate is electrical energy being converted to other forms in the 8.0-V battery? (d) Show that the power output of the 16.0-V battery equals the overall rate of consumption of electrical energy in the rest of the circuit.

Fig. E25.30.

A resistor with resistance Ris connected to a battery that has emf 12.0 V and internal resistance r=0.40Ω. For what two values of R will the power dissipated in the resistor be 80.0 W ?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free