Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Suppose you had two small boxes, each containing 1.0 g of protons. (a) If one were placed on the moon by an astronaut and the other were left on the earth, and if they were connected by a very light (and very long!) string, what would be the tension in the string? Express your answer in newtons and in pounds. Do you need to take into account the gravitational forces of the earth and moon on the protons? Why? (b) What gravitational force would each box of protons exert on the other box?

Short Answer

Expert verified
  1. The tension in the string is 560 N .
  2. The gravitational force exerted by one box on the other box is 4.5×1034N .

Step by step solution

01

Step 1: Concept of Coulomb’s Law

According to the Coulomb’s law, the force between two charges spaced at a distance is directly proportional to the product of the magnitude of the charges and inversely proportional to the square of the distance between them.

Coulomb’s law of force between two charges is,

F=kq1q2r2 ..... (1)

Here, the Coulomb’s constant, k=8.99×109N.m2/C2,ris the distance between two charges q1and q2.

(a) Determination of the tension in the string.

The data required in this problem are,

Mass of box, m=1.00×10-3kg

Mass of proton, mp=1.67×10-27kg

Charge of a proton, e=1.60×10-19C.

The distance between the earth and the moon, r=3.84×108m.

To determine the total charge, the number of atoms in the box is required. Therefore

N=mmp=1.0×10-3kg1.67×10-27kg=5.99×1023

Define the total charge as below.

q=Ne=5.99×10231.60×10-19C=9.58×104C

Determine the electrical force from equation (1) by substituting all known values.

F=8.99×109N.m2/C29.58×104C3.84×108m2=560N=130lb

Hence, the force is repulsive in nature and this force is equal to the tension in the string.

02

(b) Determination of the gravitational force exerted by one box on the other box.

The gravitational force expression is given as,

Fg=Gm1m2r2

Here, Fg is the gravitational force, G is the gravitational constant, ris the distance between two masses m1and m2.

Here, m1=m2

Substitute all the values in the above equation,

F=6.67×10-11Nm2/kg21.0×10-3kg23.84×108m2=4.5×10-34N

Hence, the gravitational force is much less than the electrical force which makes it negligible in comparison.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A battery-powered global positioning system (GPS) receiver operating 9.0 V on draws a current of 0.13 A. How much electrical energy does it consume during 30 minutes?

A heart defibrillator is used to enable the heart to start beating if it has stopped. This is done by passing a large current of12Athrough the body at25Vfor a very short time, usually3.0msabout . (a) What power does the defibrillator deliver to the body, and (b) how much energy is transferred ?

Two copper wires with different diameter are joined end to end. If a current flow in the wire combination, what happens to electrons when they move from the large diameter wire into the smaller diameter wire? Does their drift speed increase, decrease, or stay the same? If the drift speed change, what is the role the force that causes the change? Explain your reasoning.

The definition of resistivity (ρ=EJ) implies that an electrical field exist inside a conductor. Yet we saw that in chapter 21 there can be no electrostatic electric field inside a conductor. Is there can be contradiction here? Explain.

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, Ԑ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free