Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A point charge q1=4.00nCis located on the x-axis at x=2.00m, and a second point chargeq2=-6.00nC is on the y-axis at Y=1.00m. What is the total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius (a)0.500m (b) 1.50m, (c) 2.50m?

Short Answer

Expert verified

(a) The total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 0.500m is0N.m2/C.

(b) The total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 1.50 m is-678.0Nm2/C.

(c)The total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 2.50 m is-226.0Nm2/C.

Step by step solution

01

Definition of electric flux

The term electric flux may be defined as the application of electric field that may be thought of as the number of electric lines of force that intersect a given area.

02

The total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with different radius.

The total electric flux can be calculated by the relation

FE=Qendε0

Where role="math" localid="1664202829532" Qenclε0total charged enclosed and electric constant respectively.

For radius 0.500 m.There is no any charge in the radius 0.500m so electric flux is zero.

For radius 1.50m.containq2=-6.00nC so the electric flux can be calculated as

FE=-6.00×10-9C8.85×10-12C12/N.m2FE=-678.10-12N.m2/C

Hence, the total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 0.500m is0N.m2/C.

For radius 2.50m contain q1=4.00nC,q2=-6.00nCso total charged enclosed is

Qend=4.00-6.00nCQencl=-2.00nC

Hence, the total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 1.50m is-6.78.0Nm2/C.

Now the electric flux can be calculated as

FE=-2.00×10-9C8.85×10-12C2/N.m2FE=-226.0N.m2/C2

Hence, the total electric flux due to these two-point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius 2.50m is-226.0Nm2/C.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

A fuse is a device designed to break a circuit, usually by melting when the current exceeds a certain value. What characteristics should the material of the fuse have?

The current in a wire varies with time according to the relationship

I=55A-(0.65As2)t2. (a) How many coulombs of charge pass a cross section of the wire in

the time interval between t=0and role="math" localid="1655721302619" t=8.0s? (b) What constant current would transport the

same charge in the same time interval?

An electrical conductor designed to carry large currents has a circular cross section 2.50 mm in diameter and is 14.0 m long. The resistance between its ends is 0.104Ω. (a) What is the resistivity of the material? (b) If the electric-field magnitude in the conductor is 1.28 V/m, what is the total current? (c) If the material has 8.5×1028free electrons per cubic meter, find the average drift speed under the conditions of part (b).

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free