Chapter 1: Problem 33
A disoriented physics professor drives 3.25 km north, then 2.20 km west, and then 1.50 km south. Find the magnitude and direction of the resultant displacement, using the method of components. In a vector-addition diagram (roughly to scale), show that the resultant displacement found from your diagram is in qualitative agreement with the result you obtained by using the method of components.
Short Answer
Step by step solution
Identify the components
Calculate individual components
Sum the components
Calculate the magnitude of the resultant displacement
Determine the direction of the resultant vector
Verify with a vector-addition diagram
Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!
-
Full Textbook Solutions
Get detailed explanations and key concepts
-
Unlimited Al creation
Al flashcards, explanations, exams and more...
-
Ads-free access
To over 500 millions flashcards
-
Money-back guarantee
We refund you if you fail your exam.
Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!
Key Concepts
These are the key concepts you need to understand to accurately answer the question.
Displacement Components
- The northward movement (3.25 km) has components: x-component = 0 km and y-component = 3.25 km.
- The westward movement (2.20 km) has components: x-component = -2.20 km and y-component = 0 km.
- The southward movement (1.50 km) has components: x-component = 0 km and y-component = -1.50 km.