Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A heat engine operates between a high temperature of about 600°C and a low temperature of about 300°C. What is the maximum theoretical efficiency for this engine?

(a) =100%. (b) 66%. (c) 50%. (d) 34%.

(e) Cannot be determined from the given information.

Short Answer

Expert verified

The correct option is (d).

Step by step solution

01

Concepts

The efficiency of the heat engine is e=1QLQH.

The most used form of the efficiency of the heat engine ise=1TLTH.

02

Given data 

The lower temperature is TL=300C=573K.

The higher temperature is TH=600C=873K.

03

Calculation 

Now, the efficiency of the heat engine is:

e=(1TLTH)×100%=(1573K873K)×100%34%

Therefore, the efficiency of the heat engine is around 34%.

Hence, the correct option is (d).

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free