Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A cubic box of volume \(6.15 \times {10^{ - 2}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}\) is filled with air at atmospheric pressure at 15°C. The box is closed and heated to 165°C. What is the net force on each side of the box?

Short Answer

Expert verified

The force on each side of the box is 8207 N.

Step by step solution

01

Given data

The volume of the box is\(V = 6.15 \times {10^{ - 2}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}\).

The initial temperature is\({T_1} = {15^ \circ }{\rm{C}} = 288\;{\rm{K}}\).

The final temperature is\({T_2} = {165^ \circ }{\rm{C}} = 438\;{\rm{K}}\).

The initial pressure of the air inside the box is\({P_1} = 1\;{\rm{atm}}\).

Let\({P_2}\)be the final pressure of the air inside the box.

Let\(L\)be the sides of the cubic box.

Assume that there is no change in the volume of the box.

02

Concepts

The force on any side of the box equals the product of the pressure and area.

For this problem, you have to use\(\frac{{{P_1}}}{{{T_1}}} = \frac{{{P_2}}}{{{T_2}}}\)equation.

03

Calculation

Now, from the ideal gas law, you get:

\(\begin{aligned}{c}PV = nRT\\\frac{P}{T} &= \frac{{nR}}{V}\end{aligned}\)

The volume is constant in the process. Therefore,

\(\begin{aligned}{c}\frac{{{P_1}}}{{{T_1}}} &= \frac{{{P_2}}}{{{T_2}}}\\{P_2} &= {P_1}\frac{{{T_2}}}{{{T_1}}}\\{P_2} &= \left( {1\;{\rm{atm}}} \right)\frac{{438\;{\rm{K}}}}{{288\;{\rm{K}}}}\\{P_2} &= 1.52\;{\rm{atm}}\end{aligned}\)

Now, the extra pressure inside the box is:

\(\begin{aligned}{c}\Delta P &= {P_2} - {P_1}\\ &= 1.52\;{\rm{atm}} - 1\;{\rm{atm}}\\ &= 0.52\;{\rm{atm}}\\ &= 0.52 \times 1.013 \times {10^5}\;{\rm{Pa}}\end{aligned}\)

Again, you get:

\(\begin{aligned}{c}{L^3} &= V\\L &= {V^{1/3}}\\{L^2} &= {V^{2/3}}\\{L^2} &= {\left( {6.15 \times {{10}^{ - 2}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}} \right)^{2/3}}\end{aligned}\)

Therefore, the area of a side of the box is \({\left( {6.15 \times {{10}^{ - 2}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}} \right)^{2/3}}\).

Now, the force on the side of the box is:

\(\begin{aligned}{c}F &= {P_2}{L^2}\\ &= \left( {0.52 \times 1.013 \times {{10}^5}\;{\rm{Pa}}} \right) \times {\left( {6.15 \times {{10}^{ - 2}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}} \right)^{2/3}}\\ &= 8207\;{\rm{N}}\end{aligned}\)

Hence, the force on each side of the box is 8207 N.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(II) To make a secure fit, rivets that are larger than the rivet hole are often used and the rivet is cooled (usually in dry ice) before it is placed in the hole. A steel rivet 1.872 cm in diameter is to be placed in a hole 1.870 cm in diameter in a metal at 22°C. To what temperature must the rivet be cooled if it is to fit in the hole?

(II) In an alcohol-in-glass thermometer, the alcohol column has length 12.61 cm at 0.0°C and length 22.79 cm at 100.0°C. What is the temperature if the column has length (a) 18.70 cm, and (b) 14.60 cm?

Question: We are usually not aware of the electric force acting between two everyday objects because

(a) the electric force is one of the weakest forces in nature.

(b) the electric force is due to microscopic-sized particles such as electrons and protons.

(c) the electric force is invisible.

(d) most everyday objects have as many plus charges as minus charges.

A student’s weight displayed on a digital scale is \({\bf{117}}{\bf{.2}}\;{\bf{lb}}\). This would suggest her weight is

(a) within\({\bf{1\% }}\)of\({\bf{117}}{\bf{.2}}\;{\bf{lb}}\).

(b) exactly \({\bf{117}}{\bf{.2}}\;{\bf{lb}}\).

(c) somewhere between \({\bf{117}}{\bf{.18}}\;{\bf{lb}}\) and \({\bf{117}}{\bf{.2}}\;{\bf{lb}}\).

(d) somewhere between \({\bf{117}}{\bf{.0}}\) and \({\bf{117}}{\bf{.4}}\;{\bf{lb}}\).

A space vehicle returning from the Moon enters the Earth’s atmosphere at a speed of about 42,000 km/h. Molecules (assume nitrogen) striking the nose of the vehicle with this speed correspond to what temperature? (Because of this high temperature, the nose of a space vehicle must be made of special materials; indeed, part of it does vaporize, and this is seen as a bright blaze upon reentry.)

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free