Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question 39:(I) How many moles of water are there in 1.000 L at STP? How many molecules?

Short Answer

Expert verified

In1.00 Lof water at STP, there are 55.55 moles and \(3.34 \times {10^{25}}\;{\rm{molecules}}\).

Step by step solution

01

Step 1:Ideal gas law in terms of molecules 

The ideal gas law gives the relation between the pressure (P), volume (V), and temperature (T) of n moles of the ideal gas by the following expression:

\(PV = nRT\)

Here, R is the universal gas constant.

In terms of the number of molecules (N) of the gas, the ideal gas law is written as

\(PV = \frac{N}{{{N_{\rm{A}}}}}RT\).

Here, \({N_{\rm{A}}}\)is the number of molecules in one mole of the substance and is known as Avogadro’s number. Its value is\(6.02 \times {10^{23}}\).

02

Given information 

The volume of water is \(V = 1.00\;{\rm{L}} = 1.00 \times {10^{ - 3}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}\)

The density of water is \(\rho = 1.00 \times {10^3}\;{\rm{kg/}}{{\rm{m}}^3}\)

03

Determination of the mass of water 

The mass of the given amount of water is\(M = \rho \times V\).

Substitute the values in the above equation.

\(\begin{array}{c}M = \left( {1.00 \times {{10}^3}\;{\rm{kg/}}{{\rm{m}}^3}} \right) \times \left( {1.00 \times {{10}^{ - 3}}\;{{\rm{m}}^{\rm{3}}}} \right)\\ = 1.00\;{\rm{kg}}\end{array}\)

04

Determination of the number of moles of water

One molecule of water contains two atoms of oxygen and one atom of hydrogen. Thus, the molecular mass of one water molecule is

\(\begin{array}{c}{M_0} = \left( {2 \times 1} \right) + \left( {16} \right)\\ = 18\;{\rm{g}}\\ = 18 \times {10^{ - 3}}\;{\rm{kg}}{\rm{.}}\end{array}\)

The number of moles of water is equal to itsmass divided by its molecular mass, i.e.,

\(\begin{array}{c}n = \frac{M}{{{M_0}}}\\ = \frac{{1.00\;{\rm{kg}}}}{{18 \times {{10}^{ - 3}}\;{\rm{kg}}}}\\ = 55.55.\end{array}\)

Thus, there are 55.55 moles in 1.00 L of water.

05

Determination of the number of molecules of water 

The number of molecules in 1.00 L of water is

\(\begin{array}{c}n = \frac{N}{{{N_{\rm{A}}}}}\\N = n{N_{\rm{A}}}.\end{array}\)

Substitute the values in the above equation.

\(\begin{array}{c}N = 55.55 \times 6.02 \times {10^{23}}\;{\rm{molecules}}\\ = 334.41 \times {10^{23}}\;{\rm{molecules}}\\ = 3.34 \times {10^{25}}\;{\rm{molecules}}\end{array}\)

Thus, there are \(3.34 \times {10^{25}}\;{\rm{molecules}}\) in 1.00 L of water at STP.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Question: (II)Show that for a mixture of two gases at the same temperature, the ratio of their rms speeds is equal to the inverse ratio of the square roots of their molecular masses,\(\frac{{{{\bf{v}}_{\bf{1}}}}}{{{{\bf{v}}_{\bf{2}}}}}{\bf{ = }}\sqrt {\frac{{{{\bf{M}}_{\bf{2}}}}}{{{{\bf{M}}_{\bf{1}}}}}} \).

Question:A standard cylinder of oxygen used in a hospital has gauge pressure =\(2000\;{\rm{psi}}\)(13,800 kPa) and volume 14 L\(\left( {0.014\;{{\rm{m}}^3}} \right)\)at\(T = 295\;{\rm{K}}\). How long will the cylinder last if the flow rate, measured at atmospheric pressure, is constant at\(2.1\;{\rm{L/min}}\)?.

(II) To what temperature would you have to heat a brass rod for it to be 1.5% longer than it is at 25°C?

A space vehicle returning from the Moon enters the Earth’s atmosphere at a speed of about 42,000 km/h. Molecules (assume nitrogen) striking the nose of the vehicle with this speed correspond to what temperature? (Because of this high temperature, the nose of a space vehicle must be made of special materials; indeed, part of it does vaporize, and this is seen as a bright blaze upon reentry.)

Question:(II) A certain car has 14.0 L of liquid coolant circulating at a temperature of 93°C through the engine’s cooling system. Assume that, in this normal condition, the coolant completely fills the 3.5-L volume of the aluminum radiator and the 10.5-L internal cavities within the aluminum engine. When a car overheats, the radiator, engine, and coolant expand and a small reservoir connected to the radiator catches any resultant coolant overflow. Estimate how much coolant overflows to the reservoir if the system goes from 93°C to 105°C. Model the radiator and engine as hollow shells of aluminum. The coefficient of volume expansion for coolant is\({\bf{410}} \times {\bf{1}}{{\bf{0}}^{{\bf{ - 6}}}}\;{\bf{/^\circ C}}\).

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free