Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: A Doppler flow meter uses ultrasound waves to measure blood-flow speeds. Suppose the device emits sound at 3.5 MHz, and the speed of sound in human tissue is about 1540 m/s. What is the expected beat frequency if blood is flowing in large leg arteries at 3.0 cm/s directly away from the sound source?

Short Answer

Expert verified

The expected beat frequency is 136.36m/s.

Step by step solution

01

Concept.

When a source is emitting waves while moving, then the difference in frequency of can be observed at the source and observer.

02

Given data.

The frequency emitted by the device is f=3.5Hz.

The speed of sound in human tissue is vs=1540m/s.

The speed of blood in large leg arteries is vb=3.0cm/s.

03

Calculation.

The beat frequency can be calculated as,

fb=2fvbvs+vb

Substitute the given values in above equation,

fb=2(3.5MHzร—106Hz1MHz)(3.0cm/sร—1m/s100cm/s)1540m/s+(3.0cm/sร—1m/s100cm/s)fb=136.36m/s

Thus, the expected beat frequency is 136.36m/s.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free