Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A parallel-plate capacitor has 2.0cm×2.0cmelectrodes with surface charge densities ±1.0×106C/m2. A proton traveling parallel to the electrodes at 1.0×106m/s enters the center of the gap between them. By what distance has the proton been deflected sideways when it reaches the far edge of the capacitor? Assume the field is uniform inside the capacitor and zero outside the capacitor.

Short Answer

Expert verified

The proton been deflected sideways when it reaches the far edge of the capacitor is

a=0.108×1014m2s

t=2×108sec

y=2.2mm

Step by step solution

01

Acceleration and Velocity

η=1×106( charge densities)

From inside battery, there must be an electric current due to just a paired surface.

E=ηϵo=acceleration

a=qEmp

=qηϵomp

a=1.6×1019×1068.85×1012×1.67×1027

a=0.108×1014m2s

So there is no force as in downward motion, the pace is same:

d=vt

t=dv

=2×102106

=2×108sec

02

Distance

With in vertical motion, ion sweep area

y=ut+12at2

y=12×0.108×1014×2×1082

y=2.2mm

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Your physics assignment is to figure out a way to use electricity to launch a small 6.0-cm-long plastic drink stirrer. You decide that you’ll charge the little plastic rod by rubbing it with fur, then hold it near a long, charged wire, as shown in FIGURE P23.56. When you let go, the electric force of the wire on the plastic rod will shoot it away. Suppose you can uniformly charge the plastic stirrer to 10nCand that the linear charge density of the long wire is 1.0×10-7C/m. What is the net electric force on the plastic stirrer if the end closest to the wire is 2.0cmaway?

Hint: The stirrer cannot be modeled as a point charge; an integration is required.

The electric field strength 10.0cmfrom a very long charged wire is 2000N/C. What is the electric field strength 5.0cm from the wire?

An electric field can induce an electric dipole in a neutral atom or molecule by pushing the positive and negative charges in opposite directions. The dipole moment of an induced dipole is directly proportional to the electric field. That is, p=αE, where αis called the polarizability of the molecule. A bigger field stretches the molecule farther and causes a larger dipole moment.

a. What are the units of α?

b. An ion with charge qis distancerfrom a molecule with polarizability α. Find an expression for the force Fionondipole.

A parallel-plate capacitor is formed from two 6.0-cm-diameter electrodes spaced 2.0mmapart. The electric field strength inside the capacitor is 1.0×106N/C. What is the charge (in nC ) on each electrode?

Show that the on-axis electric field of a ring of charge has the expected behavior when zRand whenzR.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free