Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

An infinite plane of charge with surface charge density 3.2ฮผC/m2has a 20-cm-diameter circular hole cut out of it. What is the electric field strength directly over the center of the hole at a distance of 12cm?

Hint: Can you create this charge distribution as a superposition of charge distributions for which you know the electric field?

Short Answer

Expert verified

Electrical field intensity directly over the middle of the outlet, Etotal=1.4ร—105NC

Step by step solution

01

Electric field

When energy is present in any form, an electrical field is linked with each point in space.

The worth of E, also known as field of force strength, force field intensity, or just the electrical field, expresses the magnitude and direction of the electrical field.

02

Given values

Surface charge densityฮท=3.2ฮผCm2

ฮตo=8.85ร—10-12C2Nร—m2

r=10cmโ†’0.10m

diameter isz=12cmโ†’0.12m

03

Find field strength

Electric field strength is,

Etotal=Ep+Ed

Etotal=ฮท2ฮตo-ฮท2ฮตo1-zz2+r2

Etotal=ฮท2ฮตozz2+r2

Etotal=3.2ร—10-6Cm228.85ร—10-12C2Nยทm20.12m(0.12m)2+(0.10m)2

Etotal=1.4ร—105NC

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

You have a summer intern position with a company that designs and builds nanomachines. An engineer with the company is designing a microscopic oscillator to help keep time, and youโ€™ve been assigned to help him analyze the design. He wants to place a negative charge at the center of a very small, positively charged metal ring. His claim is that the negative charge will undergo simple harmonic motion at a frequency determined by the amount of charge on the ring.

a. Consider a negative charge near the center of a positively charged ring centered on the z-axis. Show that there is a restoring force on the charge if it moves along the z-axisbut stays close to the center of the ring. That is, show thereโ€™s a force that tries to keep the charge at z=0. b. Show that for small oscillations, with amplitude <<R, a particle of mass mwith charge-qundergoes simple harmonic motion with frequency f=12ฯ€qQ4ฯ€ฮต0mR3,RandQare the radius and charge of the ring.

c. Evaluate the oscillation frequency for an electron at the center of a 2.0ฮผmdiameter ring charged to 1.0ร—10-13C.

Charge Q is uniformly distributed along a thin, flexible rod of length L. The rod is then bent into the semicircle shown in FIGURE. 23.47

a. Find an expression for the electric field Eโ†’at the center of the semicircle.

Hint: A small piece of arc length ฮ”sspans a small angle ฮ”ฮธ=ฮ”s/R, where Ris the radius.

b. Evaluate the field strength if localid="1651169583117" L=10cmand localid="1651169587457" Q=30nC.

The ozone molecule O3 has a permanent dipole moment of 11.8ร—10-30Cm. Although the molecule is very slightly bentโ€” which is why it has a dipole momentโ€”it can be modeled as a uniform rod of length 2.5ร—10-10m with the dipole moment perpendicular to the axis of the rod. Suppose an ozone molecule is in a 5000N/C uniform electric field. In equilibrium, the dipole moment is aligned with the electric field. But if the molecule is rotated by a small angle and released, it will oscillate back and forth in simple harmonic motion. What is the frequency f of oscillation?

Charges -qand +2qin FIGUREP23.39are located at x=ยฑa. Determine the electric field at points 1-4. Write each field in component form.

Youโ€™ve been assigned the task of determining the magnitude and direction of the electric field at a point in space. Give a step-by-step procedure of how you will do so. List any objects you will use, any measurements you will make, and any calculations you will need to perform. Make sure that your measurements do not disturb the charges that are creating the field.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free