Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A 1.0-mm-diameter oil droplet (density role="math" localid="1649088632675" 900kg/m3 ) is negatively charged with the addition of 25 extra electrons. It is released from rest 2.0mm from a very wide plane of positive charge, after which it accelerates toward the plane and collides with a speed of 3.5m/s. What is the surface charge density of the plane?

Short Answer

Expert verified

The surface charge density of the plane is6.4x10-6C/m²

Step by step solution

01

Given information and formula used

Given :

Diameter of oil droplet : 1.0-mm

Density : 900kg/m3

Charge : Negatively charged with 25extra electrons.

It is released from rest : 2.0mm

Collides with a speed of : 3.5m/s.

Theory used :

Conservation of Energy says :

12mv2=qEd

02

Calculating the surface charge density of the plane 

Mass of the droplet is :

ρ×43πr3=900×43π×(0.5×10-6)3=4.7x10-16kg

Mass charge on the droplet :

ne=25×1.6×10-19=40×10-19C

From energy conservation :

E=12×mv²qd=12×4.7×10-16×(3.5)240×10-19×2×10-3=3.6x105N/C

We know that for electric field owing to infinite plane sheet:

E=η2ε0η=E2ε0=2×8.85×10-12×3.6×105=6.4x10-6C/m²

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free