Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A2.0m×4.0mflat carpet acquires a uniformly distributed charge of -10μCafter you and your friends walk across it several times. A2.5μgdust particle is suspended in midair just above the center of the carpet. What is the charge on the dust particle?

Short Answer

Expert verified

The charge on the dust particle is-3.47×10-13C.

Step by step solution

01

Calculation of charge density

Given,

Q=-10×10-6C

g=9.8m/s2

m=0.0025×10-6kg

ϵo=8.85×10-12C2/Nm2

F=mg=qE

η=QA

The charge density by dividing the charge(Q)by the area(2.0×4.0)m,

η=-10×10-6C(2.0m×4.0m)

η=-1×10-58.0m

η=-1.25×10-6C/m2

02

Calculation of Electric field 

To calculate the electric field, multiply the charge density by the temporal permittivity constant.

Electric field,

E=η2ϵo

E=-1.25×10-6C/m22×8.85×10-12C2/Nm2

E=-7.06×104N/C

03

Calculation for charge

To calculate the charge of a dust particle, multiply the mass times gravity by the electrical field.

q=mgE

q=0.0025×10-6×9.8-7.3×104

q=-3.47×10-13C

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

An electret is similar to a magnet, but rather than being permanently magnetized, it has a permanent electric dipole moment. Suppose a small electret with electric dipole moment 1.0×10-7Cm is 25cmfrom a small ball charged to +25nC, with the ball on the axis of the electric dipole. What is the magnitude of the electric force on the ball?

A problem of practical interest is to make a beam of electrons turn a 90°corner. This can be done with the parallel-plate capacitor shown in FIGURE. An electron with kinetic energy 3.0×10-17Jenters through a small hole in the bottom plate of the capacitor.

a. Should the bottom plate be charged positive or negative relative to the top plate if you want the electron to turn to the right? Explain.

b. What strength electric field is needed if the electron is to emerge from an exit hole 1.0cmaway from the entrance hole, traveling at right angles to its original direction?

Hint: The difficulty of this problem depends on how you choose your coordinate system.

c. What minimum separation dminmust the capacitor plates have?

The electric field strength2.0cmfrom the surface of a10cmdiameter metal ball is50,000N/C. What is the charge (innC)on the ball?

A parallel-plate capacitor is formed from two 6.0-cm-diameter electrodes spaced 2.0mmapart. The electric field strength inside the capacitor is 1.0×106N/C. What is the charge (in nC ) on each electrode?

A10-cmlong thin glass rod uniformly charged to+10nCand a 10-cm-long thin plastic rod uniformly charged to-10nCare placed side by side, 4.0cmapart. What are the electric field strengthsE1toE3at distances1.0cm,2.0cm, and from the glass rod a3.0cmlong the line connecting the midpoints of the two rods?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free