Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Consider a rectangular wave guide with dimensions 2.28cm×1.01cm. What TE modes will propagate in this waveguide if the driving frequency is 1.70×1010Hz? Suppose you wanted to excite only one TE mode; what range of frequencies could you use? What are the corresponding wavelengths (in open space)?

Short Answer

Expert verified

Answer

The frequency range is 0.657×1010Hz<v<1.314×1010Hz, and the wavelength range is 2.28cm<λ<4.56cm. The excited TE mode that propagate are f10,f11,f20,and f01.

Step by step solution

01

Given Information:

Given data:

The dimension of a rectangular guide wave is a×b=2.28cm×1.01cm.

The driving frequency is f=1.70×1010Hz.

02

Expression for the cutoff frequency for the mode:

Write the expression for the cutoff frequency.

ωmn=cπ(ma)2+(nm)2 …… (1)

Here, c is the speed of light (3×108m/s).

Write the lowest cutoff frequency for a given waveguide that occurs for the mode TE10.

ω10=a

Now, write the frequency for a given waveguide.

f10=ω102πf10=(a)2πf10=c2a …… (2)

03

Determine the frequency range:

Substitute c=3×108m/sand a=2.28cmin equation (2).

f10=(3×108m/s)2×(2.28cm×10-2m1cm)f10=(3×108m/s)0.0456mf10=0.657×1010Hz

For 20 mode range, calculate the frequency range.

f20=2c2af20=2×(3×108m/s)2×(2.28cm×10-2m1cm)f20=2×(3×108m/s)0.0456mf20=1.314×1010Hz

For 30 mode range, calculate the frequency range.

f30=3c2af30=3×(2.28cm×10-2m1cm)f30=3×(3×108m/s)0.0456mf30=1.97×1010Hz

For 01 mode range, calculate the frequency range.

f01=c2bf01=(3×108m/s)2×(1.01cm×10-2m1cm)f01=(3×108m/s)0.0202mf01=1.49×1010Hz

For 02 mode range, calculate the frequency range.

f02=2c2bf02=2×(3×108m/s)2×(1.01cm×10-2m1cm)f02=2×(3×108m/s)0.0202mf02=2.97×1010Hz

For 11 mode range, calculate the frequency range.

V11=c2(1a)2+(1b)2V11=(3×108m/s)2(12.28cm×10-2m1cm)2+(11.01cm×1-2m1cm)2f11=1.62×1010Hz

As the driving frequency is given as 1.7×1010Hz, the possible modes will be f10,f20,f01and f11.

To get only one mode, the waveguide at a frequency between f10and f20must be driven. Hence, the frequency range will be,

0.657×1010Hz<v<1.314×1010Hz.

04

Determine the wavelength range:

Using the wavelength 10 mode, the wavelength range will be,

λ10=cf10λ10=c(c2a)λ10=2a

Substitute a=2.80cmin the above expression.

λ10=2×(2.28cm)λ10=4.56cm

Using the wavelength of 20 mode, the wavelength range will be,

λ20=cf20λ20=c2(c2a)λ20=aλ20=2.28cm

Hence, the wavelength range will be 2.28cm<λ<4.56cm.

Therefore, the frequency range is 0.657×1010Hz<v<1.314×1010Hz, and the wavelength range is 2.28cm<λ<4.56cm. The excited TE mode that propagate are f10,f11,f20,and f01.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(a) Show directly that Eqs. 9.197 satisfy Maxwell’s equations (Eq. 9.177) and the boundary conditions (Eq. 9.175).

(b) Find the charge density, λ(z,t), and the current,I(z,t) , on the inner conductor.

Work out the theory of TM modes for a rectangular wave guide. In particular, find the longitudinal electric field, the cutoff frequencies, and the wave and group velocities. Find the ratio of the lowest TM cutoff frequency to the lowest TE cutoff frequency, for a given wave guide. [Caution: What is the lowest TM mode?]

Consider a particle of charge q and mass m, free to move in the xyplane in response to an electromagnetic wave propagating in the z direction (Eq. 9.48—might as well set δ=0)).

(a) Ignoring the magnetic force, find the velocity of the particle, as a function of time. (Assume the average velocity is zero.)

(b) Now calculate the resulting magnetic force on the particle.

(c) Show that the (time) average magnetic force is zero.

The problem with this naive model for the pressure of light is that the velocity is 90°out of phase with the fields. For energy to be absorbed there’s got to be some resistance to the motion of the charges. Suppose we include a force of the form ymv, for some damping constant y.

(d) Repeat part (a) (ignore the exponentially damped transient). Repeat part (b), and find the average magnetic force on the particle.

Consider the resonant cavity produced by closing off the two ends of a rectangular wave guide, at z=0 and at z=d, making a perfectly conducting empty box. Show that the resonant frequencies for both TE and TM modes are given by

ωlmn=(ld)2+(ma)2+(nb)2 (9.204)

For integers l, m, and n. Find the associated electric and magneticfields.

By explicit differentiation, check that the functions f1, f2, and f3in the text satisfy the wave equation. Show that f4and f5do not.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free