Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A laser with a power output of 2.00mWat a wavelength of 400nm is projected onto calcium metal. (a) How many electrons per second are ejected? (b) What power is carried away by the electrons, given that the binding energy is 2.71eV?

Short Answer

Expert verified

(a) Electrons ejected per second n=4.02ร—1015photonasโˆ’1

(b) Power carried by electrons Ptotal=0.250mW

Step by step solution

01

Number of electrons ejected per second

From equation, the maximum kinetic energy of the ejected electron from any metal surface is

KEe=hfโˆ’BE ...(1)

Whereh=6.626ร—10โˆ’34Jsis Planck's constant,

fis the frequency of the incident photon,

hfis the photon's energy, and

The relation between frequencyfand wavelengthฮปis given by

f=cฮป ...(2)

From equation, the energy of a photon is given by

E=hf ...(3)

Therefore, from equation, we get

E=hcฮป ...(4)

Wavelength of the ejected electron from calcium metal is

ฮป=400nm=400ร—10โˆ’9m

Mass of the electron is

m=9.11ร—10โˆ’31kg

The power output of the laser is

Pout=2.00mW=2.00ร—10โˆ’3W

Here, binding energy of the electron in calcium metal is

BE=2.71eV

Since, we know

1.00J=6.242ร—1018eV

02

Calculate the number of electrons ejected per second

Therefore we get

BE=2.71eVร—1.00J6.242ร—1018eV=4.34ร—10โˆ’19J

Now from equation, the energy of the ejected electron from calcium is

E=hcฮป

Substitute all the value in the above equation

E=6.626ร—10โˆ’34Jsร—3.00ร—108msโˆ’1400ร—10โˆ’9m=4.97ร—10โˆ’19J

Now we know the power is defined as the energy per second. Therefore, the number of ejected electrons per second is given by

n=PoutE

Substitute all the value in the above equation

n=2.00ร—10โˆ’3W4.97ร—10โˆ’19J=4.02ร—1015photonasโˆ’1

Therefore, the number of ejected electrons per second is given by n=4.02ร—1015photonasโˆ’1

03

Power is carried away by electrons

(b)

Now from equations, the kinetic energy of the ejected electron is

KEe=hcฮปโˆ’BE

Substitute all the value in the above equation

KEe=6.626ร—10โˆ’34Jsร—3.00ร—108msโˆ’1400ร—10โˆ’9mโˆ’4.34ร—10โˆ’19J=6.30ร—10โˆ’20J

Now as we know the power is defined as the energy per unit time and is given by

P=KEt

The number of ejected electrons per second is

n=4.02ร—1015photonasโˆ’1

The power is carried away by n electrons is

Ptotal=nร—KE=4.02ร—1015photonasโˆ’1=2.50ร—10โˆ’1Jsโˆ’1=2.50ร—10โˆ’4W=0.250mW

Hence, the power is carried away by n electrons is Ptotal=0.250mW

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free