Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

On its highest power setting, a microwave oven increases the temperature of 0.004 kgof spaghetti by 45.0°C in 120 s. (a) What was the rate of power absorption by the spaghetti, given that its specific heat isrole="math" localid="1655872138905" 3.76×103J/kg×°C? (b) Find the average intensity of the microwaves, given that they are absorbed over a circular area 20.0 cmin diameter. (c) What is the peak electric field strength of the microwave?(d) What is its peak magnetic field strength?

Short Answer

Expert verified

a. The rate of power absorption by the spaghetti is 564 W .

b. The average intensity of the microwaves is1.80×104W/m2

c. The peak electric field strength of the microwaves is3.68×104V/m

d. The peak magnetic field strength of the microwaves is1.23×10-5T

Step by step solution

01

Definition of Concept

A temperature is a unit of measurement for hotness or coldness that can be stated in a variety of ways, including Fahrenheit and Celsius. The direction in which heat energy will flow spontaneously is determined by temperature.

02

Findtherate of power absorption by the spaghetti

(a)

Considering the given information,

Mass: m=0.4 kg .

Specific heat is:c=3.76×103J/kg.°C

The temperature increase is: T=45°C.

The Time interval is: t=120s.

Apply the formula,

The formula for calculating the rate of power absorption is:

P=mcTt

Putting the values,

P=0.40kg×3.76×103J/kg.°C120s=564W

Therefore, the required rate of power absorption is 564 W .

03

Findtheaverage intensity of the microwaves

(b)

Considering the given information,

The P=564 W is the rate of power absorption and the diameter is d=20 cm

Apply the formula,

The formula for determining intensity is as follows:

I=Pπd24

Putting the values,

I=4×5643.14×0.20m2=1.80×104W/m2

Therefore, the required intensity of the microwaves is 1.80×104W/m2.

04

Findthepeak electric field strength of the microwaves

(c)

Considering the given information,

Microwaves have an intensity of I=1.80×104W/m2.

Apply the formula,

The following is the relationship between intensity and electric field strength:

I=120E02

Microwaves have a peak electric field strength of,

E0=2I0=2×1.80×104W/m23×108m/s8.85×10-12C2/N·m2=3.68×103V/m

Therefore, the required peak electric field strength of the microwaves is 3.68×103V/m.

05

Findthepeak magnetic field strength of the microwaves

(d)

Considering the given information,

Peak electric field strength is E0=3.68×103V/m.

Apply the formula,

The magnetic field and electric field strength are related in the following way:

B0=E0c

Putting the values,

B0=3.68×103V/m3×108m/s=1.23×10-5T

Therefore, the required peak magnetic field strength of the microwaves is 1.23×10-5T.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Radar is used to determine distances to various objects by measuring the round-trip time for an echo from the object. (a) How far away is the planet Venus if the echo time is 1000 s ? (b) What is the echo time for a car 75.0 m from a Highway Police radar unit? (c) How accurately (in nanoseconds) must you be able to measure the echo time to an airplane 12.0 km away to determine its distance within 10.0 m ?

How do fluorescent soap residues make clothing look “brighter and whiter” in outdoor light? Would this be effective in candlelight?

The direction of the electric field shown in each part of the Figure 24.5is that produced by the charge distribution in the wire. Justify the direction shown in each part, using the Coulomb force law and the definition of E=F/q, where qis a positive test charge.

Consider electromagnetic fields produced by high voltage power lines. Construct a problem in which you calculate the intensity of this electromagnetic radiation in W/m2 based on the measured magnetic field strength of the radiation in a home near the power lines. Assume these magnetic field strengths are known to average less than aμT .

The intensity is small enough that it is difficult to imagine mechanisms for biological damage due to it. Discuss how much energy may be radiating from a section of power line several hundred meters long and compare this to the power likely to be carried by the lines. An idea of how much power this is can be obtained by calculating the approximate current responsible forμT fields at distances of tens of meters.

What is the maximum electric field strength in an electromagnetic wave that has a maximum magnetic field strength of \(5.00 \times {10^{ - 4}}\;T\) (about \(10\) times the Earth's)?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free