Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Determine the amount of time it takes for X-rays of frequency3×1018Hzto travel (a) 1 mm and (b) 1 cm

Short Answer

Expert verified
  1. The time taken for 1mm is 3.34×10-12s.

b. The time taken for 1cm is 3.34×10-11s.

Step by step solution

01

Definition of frequency

The number of waves that travel through a particular point in a given amount of time is referred to as frequency.

02

Given information and Formula to be used

f=3×1018Hzc=3×1018m/sd=1mm10-3m1mm=10-3md=1cm10-2m1cm=10-2m

Distance is \(d = ct\) ……………(1)

03

Calculate the amount of time it takes for X-rays of frequency 3×1018 Hz travel 1mm ?

a)

Substitute the given data in equation (1), and we get,

10-3m=3×108m/s×tt=10-3m3×108m/st=3.34×10-12s

Therefore, the time taken is 3.34×10-12s.

04

Calculate the amount of time it takes for X-rays of frequency 3×1018 Hz travel 1 cm ? 

b)

Substitute the given data in equation (1), and we get,

10-2m=3×108m/s×tt=10-2m3×108m/st=3.34×10-11s

Therefore, the time taken is3.34×10-11s .

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Can an antenna be any length? Explain your answer

Figure 24.26 shows the interference pattern of two radio antennas broadcasting the same signal. Explain how this is analogous to the interference pattern for sound produced by two speakers. Could this be used to make a directional antenna system that broadcasts preferentially in certain directions? Explain

Consider electromagnetic fields produced by high voltage power lines. Construct a problem in which you calculate the intensity of this electromagnetic radiation in W/m2 based on the measured magnetic field strength of the radiation in a home near the power lines. Assume these magnetic field strengths are known to average less than aμT .

The intensity is small enough that it is difficult to imagine mechanisms for biological damage due to it. Discuss how much energy may be radiating from a section of power line several hundred meters long and compare this to the power likely to be carried by the lines. An idea of how much power this is can be obtained by calculating the approximate current responsible forμT fields at distances of tens of meters.

Assume the helium-neon lasers commonly used in student physics laboratories have power outputs of 0.250mW. (a) If such a laser beam is projected onto a circular spot 1.00mm in diameter, what is its intensity? (b) Find the peak magnetic field strength. (c) Find the peak electric field strength.

An LC circuit containing a 2.00-Hinductor oscillates at such a frequency that it radiates at 1.00-m a wavelength. (a) What is the capacitance of the circuit? (b) What is unreasonable about this result? (c) Which assumptions are unreasonable or inconsistent?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free