Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Use the following information to answer the next eight exercises: The Higher Education Research Institute at UCLA collected data from 203,967 incoming first-time, full-time freshmen from 270 four-year colleges and universities in theU.S. 71.3% of those students replied that, yes, they believe that same-sex couples should have the right to legal marital status. Suppose that you randomly pick eight first-time, full-time freshmen from the survey. You are interested in the number that believes that same sex-couples should have the right to legal marital status.

What is the probability that at least two of the freshmen reply“yes”?

Short Answer

Expert verified

The probability that at least two of the freshmen reply"yes" is0.999.

Step by step solution

01

Given information

n=8,p=0.713,q=1-0.713=0.287

02

Explanation

The probability of at least two successes out of eight trials is :

PX=x=nxpxqn-x;0p1,x=0,1,2,,n,q=1-pPX2=1-PX<2=1-P0+P1=1-0.00096=0.999

Thus, the probability that at least two of the freshmen reply"yes" is 0.999, which is approximately 1. So, the event that at least two of the freshmen reply"yes" is almost sure.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

On average, how many years would you expect a physics major to spend doing post-graduate research?

Use the following information to answer the next seven exercises: A ballet instructor is interested in knowing what percent

of each year's class will continue on to the next, so that she can plan what classes to offer. Over the years, she has established

the following probability distribution.

• Let X=the number of years a student will study ballet with the teacher.

• Let P(x)=the probability that a student will study ballet x years.

It has been estimated that only about 30% of California residents have adequate earthquake supplies. Suppose we are interested in the number of California residents we must survey until we find a resident who does not have adequate earthquake supplies.

a. In words, define the random variable X.

b. List the values that X may take on.

c. Give the distribution of X. X ~ _____(_____,_____)

d. What is the probability that we must survey just one or two residents until we find a California resident who does not have adequate earthquake supplies?

e. What is the probability that we must survey at least three California residents until we find a California resident who does not have adequate earthquake supplies?

f. How many California residents do you expect to need to survey until you find a California resident who does not have adequate earthquake supplies?

g. How many California residents do you expect to need to survey until you find a California resident who does have adequate earthquake supplies?

An electronics store expects to have ten returns per day on average. The manager wants to know the probability of the store getting fewer than eight returns on any given day. State the probability question mathematically.

Sixty-five percent of people pass the state driver’s exam on the first try. A group of 50individuals who have taken the driver’s exam is randomly selected. Give two reasons why this is a binomial problem.

A consumer looking to buy a used red Miata car will call dealerships until she finds a dealership that carries the car. She estimates the probability that any independent dealership will have the car will be 28%. We are interested in the number of dealerships she must call.

a. In words, define the random variable X.

b. List the values that X may take on.

c. Give the distribution of X. X~ _____(_____,_____)

d. On average, how many dealerships would we expect her to have to call until she finds one that has the car?

e. Find the probability that she must call at most four dealerships.

f. Find the probability that she must call three or four dealerships

See all solutions

Recommended explanations on Math Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free