Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

On May 13,2013, starting at 4.30PM, the probability of moderate seismic activity for the next 48hours in the Kuril Islands off the coast of Japan was reported at about 1.02%. Use this information for the next 100days to find the probability that there will be low seismic activity in five of the next 100days. Use both the binomial and Poisson distributions to calculate the probabilities. Are they close?

Short Answer

Expert verified

The probability for PB(X=5)=0.01146,PP(X=5)=0.011925

Step by step solution

01

Introduction

Unpredictability is examined using the mathematical language of probability. It's about the likelihood (probability) of something happening. If you throw a fair coin four times, the results are improbable to be two heads and two tails.

02

Explanation

The variable Xcounts the set of days with moderate earthquake activity.

And use the binomial distribution with n=100trials and a probability of success of p=0.0143, the results were as follows:

P(X=5)=0.01146

Just using Poisson process with a mean of

ฮผ=nโ‹…p=100โ‹…0.0143=1.43, the following results are obtained:

P(X=5)=0.011925

The findings are close since nis large and pis small.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Complete Table 4.20 using the data provided.

On May 11, 2013 at 9:30 PM, the probability that moderate seismic activity (one moderate earthquake) would occur in the next 48hours in Japan was about 1.08%. As in Example 4.8, you bet that a moderate earthquake will occur in Japan during this period. If you win the bet, you win \(100. If you lose the bet, you pay\)10. Let X = the amount of profit from a bet. Find the mean and standard deviation of X.

According to a recent Pew Research poll, 75% of millenials (people born between 1981 and 1995) have a profile on a social networking site. Let X = the number of millenials you ask until you find a person without a profile on a social networking site.

a. Describe the distribution of X.

b. Find the (i) mean and (ii) standard deviation of X.

c. What is the probability that you must ask ten people to find one person without a social networking site?

d. What is the probability that you must ask 20 people to find one person without a social networking site?

e. What is the probability that you must ask at most five people?

In one of its Spring catalogs, L.L. Beanยฎ advertised footwear on 29 of its 192 catalog pages. Suppose we randomly survey 20 pages. We are interested in the number of pages that advertise footwear. Each page may be picked more than once.

a. In words, define the random variable X.

b. List the values that X may take on.

c. Give the distribution of X. X ~ _____(_____,_____)

d. How many pages do you expect to advertise footwear on them?

e. Is it probable that all twenty will advertise footwear on them? Why or why not?

f. What is the probability that fewer than ten will advertise footwear on them?

g. Reminder: A page may be picked more than once. We are interested in the number of pages that we must randomly survey until we find one that has footwear advertised on it. Define the random variable X and give its distribution.

h. What is the probability that you only need to survey at most three pages in order to find one that advertises footwear on it?

i. How many pages do you expect to need to survey in order to find one that advertises footwear?

Is it likely that there will be no teens killed from motor vehicle injuries on any given day in the U.S? Justify your answer numerically

See all solutions

Recommended explanations on Math Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free