Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook and calculator. Troy bought four notebooks and five calculators for\(116. Lisa

bought two notebooks and three calculators for\)68. Find the cost of each notebook and each thumb drive.

Short Answer

Expert verified

The cost of each notebook is$4

The cost of each thumb drive is$20

Step by step solution

01

Step 1. Given information

Troy bought four notebooks and five thumb drives for$116.

Lisa bought two notebooks and three thumb drives for$68.

02

Step 2. Forming two linear equations using two given conditions.

Let xbe the cost of notebook.

Let ybe the cost of thumb drive.

Using Troy condition, we get eq.(i) as

localid="1644675831460" 4x+5y=116

Using Lisa condition, we get eq.(ii) as

localid="1644675988276" 2x+3y=68

03

Step 3. Find value of x and y by solving linear equations using substitution method 

Using eq.(i), find x

4x+5y=116x=116-5y4

Substitute this value of xin eq.(ii),

2x+3y=682116-5y4+3y=6858-5y2+3y=68y2=10y=20

Now substitute this value of yin any of the equation,

4x+5y=1164x+5(20)=1164x+100=1164x=16x=4

04

Step 4. Check by substituting values in both the equations

Substitute x=4,y=20in both the equations

4x+5y=1164(4)+5(20)=11616+100=116116=116

This is true

2x+3y=682(4)+3(20)=688+60=6868=68

This is also true

05

Step 5. Required answer

The cost of each notebook is$4

The cost of each thumb drive is$20

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free