Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Buying in Bulk Alicia bought a package of eight peaches for $3.20. Find the cost of each peach.

Short Answer

Expert verified

The cost of each peach is,$0.4.

Step by step solution

01

Step1.Given that,

The total number of peaches is, $8.

The cost of eight peaches is, $3.20.

We need to find the cost of each peach.

Let the cost of each peach be,$x.

02

Step2.Find the cost of each peach.

The formula used in this problem is,

The cost of each peach ×The total number of peaches =$3.20.

Substitute the known values in the formula.

x×8=3.20

Solve the above equation.

x=3.208x=0.4

03

Step3.Let us check the answer.

0.4×8=3.203.20=3.20

which is true.

Therefore, the cost of each peach is,$0.4.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free