Chapter 7: Problem 9
Use the following problem. The total cost of 10 gallons of regular gasoline and 15 gallons of premium gasoline is \(\$ 32.75 .\) Premium costs \(\$ .20\) more per gallon than regular. What is the cost per gallon of each type of gasoline? Solve the system and answer the question.
Short Answer
Step by step solution
Key Concepts
These are the key concepts you need to understand to accurately answer the question.