Chapter 3: Problem 68
Write the expression in exponential form. \(b\) cubed
Short Answer
Step by step solution
Key Concepts
These are the key concepts you need to understand to accurately answer the question.
Chapter 3: Problem 68
Write the expression in exponential form. \(b\) cubed
These are the key concepts you need to understand to accurately answer the question.
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freeUse the following information. You open a snack stand at a fair. The income and expenses (in dollars) for selling each type of food are shown in the matrices. \(\begin{array}{ccccccc}\text { Day 1 } & \text { Income } & \text { Expenses } & \text { Day 2 } & \text { Income } & \text { Expenses } \\ \text { Hamburgers } & 72 & 14 & \text { Hamburgers } & 62 & 10 \\ \text { Hot dogs } & 85 & 18 & \text { Hot dogs } & 52 & 11 \\ \text { Tacos } & 46 & 19 & \text { Tacos } & 72 & 26\end{array}\) What were your total income and expenses for selling each type of food for the two days of the fair?
Two student volunteers are stuffing envelopes for a local food pantry. The mailing will be sent to 560 possible contributors. Luis can stuff 160 envelopes per hour and Mei can stuff 120 envelopes per hour. a. Working alone, what fraction of the job can Luis complete in one hour? in \(t\) hours? Write the fraction in lowest terms. b. Working alone, what fraction of the job can Mei complete in \(t\) hours? c. Write an expression for the fraction of the job that Luis and Mei can complete in \(t\) hours if they work together. d.To find how long it will take Luis and Mei to complete the job if they work together, you can set the expression you wrote in part (c) equal to 1 and solve for \(t\). Explain why this will work. e. How long will it take Luis and Mei to complete the job if they work together? Check your solution.
Write the verbal sentence as an equation. One fourth of a number is 36
Graph the numbers on a number line. Then write two inequalities that compare the two numbers. $$-2.4 \text { and } 3.2$$
A store sells a box of 5 frozen yogurt bars for \(\$ 1.20 .\) The store also sells a box containing 7 of the same frozen yogurt bars for \(\$ 1.59 .\) Which is the better buy? Explain how you decided.
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.