Chapter 3: Problem 19
A store sells a box of 5 frozen yogurt bars for \(\$ 1.20 .\) The store also sells a box containing 7 of the same frozen yogurt bars for \(\$ 1.59 .\) Which is the better buy? Explain how you decided.
Short Answer
Step by step solution
Key Concepts
These are the key concepts you need to understand to accurately answer the question.