Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Find the unit rate. \(\$ 1.39\) for \(1 \frac{1}{2}\) quarts of juice

Short Answer

Expert verified
The unit rate is approximately \$0.93 per quart.

Step by step solution

01

Identify the Given Rate

In the problem, the given rate is \$1.39 for 1.5 quarts of juice.
02

Convert to a Unit Rate

A unit rate is a rate with 1 in the denominator. To find the unit rate, divide the cost (\$1.39) by the number of quarts (1.5). Use a calculator to find the quotient: \$1.39 รท 1.5 = \$0.93 (to two decimal places).
03

State the Result

Therefore, the unit rate, or the cost of the juice per quart, is approximately \$0.93.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free