Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

What mass of CO is required to react with 25.13g of Fe2O3 according to the equation

\(F{e_2}{O_3} + CO \to 2Fe + 3C{O_2}\)

Short Answer

Expert verified

13.22g of CO is required to react with 25.13 g of Fe2O3.

Step by step solution

01

Calculating the number of moles of CO

From the given balanced reaction, we can say that 1 mol of Fe2O3 produces 3 mol of CO.

n=Moles of Fe2O3

= mass present/Molecular weight

=25.13g/159.69g

=0.1574 mol

Then the number of moles of CO

= 3 times the moles of Fe2O3

= 3 x 0.1574mol

=0.4721 mol

02

Calculating the mass of CO

For calculating the mass, we use the formula of moles n = m/M. So,

m=M.n

=28.01 g x 0.4721 mol

= 13.22 g of CO

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free