Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Write a balanced equation for the decomposition of ammonium nitrate to form molecular nitrogen, molecular oxygen and water. (Hint Balance oxygen last, since it is present in more than one molecule on the right side of the equation)

Short Answer

Expert verified

The balanced equation will be \(2N{H_4}N{O_3} \to 2{N_2} + {O_2} + 4{H_2}O.\)

Step by step solution

01

Writing unbalanced equation with unknown constants

\(wN{H_4}N{O_3} \to x{N_2} + y{O_2} + z{H_2}O,\) where w, x, y, and z, are unknown constants.

02

Determine the balanced equation

Count the number of times each element appears on either side of the reaction.

Reactants N= 2w, H= 4w, O= 3w.

Products N=2x, O= 2y+z, H= 2z.

2w = 2x………………………..(i)

4w = 2z………..……………….(ii)

3w = 2y+z…………...………….(iii)

Now, from equation (i):

w = x

From equation (ii):

2w = z

And putting value of “z” in (iii), we get:

3w = 2y + 2w

w = 2y

Let y=1 then,

w = 2 x 1

= 2.

x = 2

z = 2 x 2

= 4.

Therefore, the balanced equation is \(2N{H_4}N{O_3} \to 2{N_2} + {O_2} + 4{H_2}O.\)

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Titration of a 20.0-mL sample of acid rain required 1.7 mL of 0.0811MNaOH to reach the end point. If we assume that the acidity of the rain is due to the presence of sulfuric acid, what was the concentration of sulfuric acid in this sample of rain?

What is the percent of chloride ion in a sample if 1.324g of sample produces 1.0881g of AgCl when treated with excess Ag+\(A{g^ + } + C{l^ - } \to AgCl\)

The phosphorus pentoxide used to produce phosphoric acid for cola soft drinks is prepared by burning phosphorus in oxygen.

(a) What is the limiting reactant when 0.200 mol of P4 and 0.200 mol of O2 react according to

P4 + 5O2⟶P4O10

(b) Calculate the percent yield if 10.0 g of P4O10is isolated from the reaction.

Toluene, C6H5CH3, is oxidized by air under carefully controlled conditions to benzoic acid, C6H5CO2H, which is used to prepare the food preservative sodium benzoate, C6H5CO2Na. What is the percent yield of a reaction that converts 1.000 kg of toluene to 1.21 kg of benzoic acid? \(2{C_6}{H_5}C{H_3} + 3{O_2} \to 2{C_6}{H_5}C{O_2}H + 2{H_2}O\).

Sodium bicarbonate (baking soda), NaHCO3, can be purified by dissolving it in hot water (60°C), filtering to remove insoluble impurities, cooling to 0 °C to precipitate solid NaHCO3 , and then filtering to remove the solid, leaving soluble impurities in solution. Any NaHCO3 that remains in solution is not recovered. The solubility of NaHCO3 in hot water of 60 °C is 164 g/L. Its solubility in cold water of 0 °C is 69 g/L. What is the percent yield of NaHCO3 when it is purified by this method?

See all solutions

Recommended explanations on Chemistry Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free