Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A bottle of a tile cleanser contains 135 g of HCl and 775 g of water. What is the percent by mass of HCl in this cleanser?

Short Answer

Expert verified

14.83 % of HCl is in the cleanser

Step by step solution

01

Determine total mass of cleanser

Mass of HCl = 135 g

Mass of H2O = 775 g

Total mass of cleanser = Mass of HCl + Mass of H2O

= 135 g + 775 g

= 910 g

02

Determine mass percentage of HCl

% mass of HCl = (135 g/910 g) x 100 = 0.1483 x 100 = 14. 83 %

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free