Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: If 0.1718L of a 0.3556-M C3H7OH solution is diluted to a concentration of 0.1222M, what is the volume of the resulting solution?

Short Answer

Expert verified

If 0.1718L of a 0.3556-MC3H7OH solution is diluted to a concentration of 0.1222M, the volume of the resulting solution is 0.4999L

Step by step solution

01

Summarize the data given

Data given are as follows:

Initial Volume of C3H7OHsolution, V1= 0.1718L

Initial Molarity of C3H7OHsolution, M1= 0.3556M

Final Molarity of C3H7OHsolution, M2 = 0.1222M

To find:

Final Volume of C3H7OHsolution, V2 =?

02

Determine the volume of the resulting solution 

Formula need to be used to solve the problem:

M1V1= M2V2

Substituting the equation, we get,

0.3556M × 0.1718L = 0.1222M × V2

i.e., V2 = 0.4999L

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free