Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: What is the cost to inspect each unit?

Short Answer

Expert verified

Answer

A sum of money must be paid or spent to acquire or gain anything.

Step by step solution

01

Cost

Step 1: Cost

The cost is the amount of money that a firm has to spend to create its products or services. It is determined as the amount spent by a corporation to create a specific unit of a good.

02

Calculation of how to inspect the cost of each unit

Step 2: Calculation of how to inspect the cost of each unit

The formula is given below:

An inspection cost per unit = inspection expense each hour divided by the total of inspections completed each hour.

The cost of inspection per hour is 9, and the number of inspections completed each hour is 50.

= 9 / 50

= 1.80 dollar

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Why is lean hard to implement in practice?

One of your Taiwanese suppliers has bid on a new line of molded plastic parts that are currently being assembled at your plant. The supplier has bid \(0.10 per part, given a forecast you provided of 200,000 parts in year 1; 300,000 in year 2; and 500,000 in year 3. Shipping and handling of parts from the supplier’s factory are estimated at \)0.01 per unit. Additional inventory handling charges should amount to \(0.005 per unit. Finally, administrative costs are estimated at \)20 per month. Although your plant can continue producing the part, the plant would need to invest in another molding machine, which would cost \(10,000. Direct materials can be purchased for \)0.05 per unit. Direct labor is estimated at \(0.03 per unit plus a 50 percent surcharge for benefits; indirect labor is estimated at \)0.011 per unit plus 50 percent benefits. Up-front engineering and design costs will amount to $30,000. Finally, management has insisted that overhead be allocated if the parts are made in-house at a rate of 100 percent of direct labor cost. The firm uses a cost of capital of 15 percent per year. What should you do, continue to produce in-house, or accept the bid from your Taiwanese supplier?

Explain the relationship between quality and productivity under the lean philosophy.

Question: Students arrive at the Administrative Services Office at an average of one every 15 minutes, and their requests take on average 10 minutes to be processed. The service counter is staffed by only one clerk, Judy Gumshoes, who works eight hours per day. Assume Poisson arrivals and exponential service times.

c. How long is the (waiting) line on average?

What three main categories of costs are considered in figuring out the total cost of ownership?

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free