Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Computing inventory balances

Zeng Company reports the following data:

Finished Goods Inventory:

Beginning balance, in units 300 Units

Produced 2,900

Units sold (1,600)

Ending balance, in units 1,600

Production Costs: Variable manufacturing costs per unit $ 57

Total fixed manufacturing costs 26,100

Calculate the product cost per unit and the total cost of the 1,600 units in ending inventory using absorption costing and variable costing.

Short Answer

Expert verified

Answer

  • Total unit product cost under absorption and variable costings are $66 and $57 respectively.
  • Total cost of 1,600 units under absorption and variable costings is $105,600 and $91,200 respectively.

Step by step solution

01

Calculation of unit product cost using absorption and variable costing

Particulars

Absorption Costing

Variable Costing

Variable manufacturing cost per unit

$57

$57

Total fixed manufacturing costs ($26,100/2,900)

$9

-

Total unit product cost

$66

$57

02

Calculation of total cost of the 1,600 units in ending inventory using absorption and variable costing

Particulars

Absorption Costing

Variable Costing

Total unit product cost

$66

$57

Number of units

1,600

1,600

Total cost

$105,600

$91,200

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Computing unit product cost, variable costing Calculate the unit product cost using variable costing. Round your answer to the nearest cent.

Use the following information for Short Exercises S21-2 and S21-3.

Martin Company had the following costs:

Units produced 320 units Direct materials $ 71 per unit Direct labor 40 per unit Variable manufacturing overhead 13 per unit Fixed manufacturing overhead 7,360 per year Variable selling and administrative costs 22 per unit Fixed selling and administrative costs 1,920 per year

Question: Preparing absorption costing income statements, production exceeds sales

Refer to Exercise E21-16.

Requirements:

  1. Prepare the April income statement using absorption costing.
  2. Determine the product cost per unit and the total cost of the 1,000 cases in Finished Goods Inventory as of April 30.
  3. Is the April 30 balance in Finished Goods Inventory higher or lower than variable costing? Explain why

Using variable costing, service company Refer to Exercise E21-25. The commercial business segment provided services to 200 customers. The residential business segment provided services to 400 customers. Determine the average amount Sherman Company charged each type of customer for services, the average variable cost per customer, and the average contribution margin per customer, rounded to two decimal places. What caused the difference in contribution margin in the two segments?

Calculating contribution margin and operating income, variable costing

Calculate the contribution margin and operating income for June using variable costing.

Use the following information for Short Exercises S21-4 and S21-5.

Dracut Company reports the following information for June:

Net Sales Revenue $ 755,000 Variable Cost of Goods Sold 240,000 Fixed Cost of Goods Sold 198,000 Variable Selling and Administrative Costs 168,000 Fixed Selling and Administrative Costs 79,000

Question: Preparing absorption costing income statements, production less than sales

Refer to Exercise E21-19.

Requirements

  1. Prepare the May income statement using absorption costing.
  2. Is operating income using absorption costing higher or lower than variable costing income? Explain why.
  3. Determine the balance in Finished Goods Inventory as of May 31.
See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free