Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Computing absorption cost per unit and variable cost per unit

Adamson, Inc. has the following cost data for Product X:

Direct materials $ 41 per unit Direct labor 57 per unit Variable manufacturing overhead 7 per unit Fixed manufacturing overhead 20,000 per year

Calculate the unit product cost using absorption costing and variable costing when production is 2,000 units, 2,500 units, and 5,000 units.

Short Answer

Expert verified

Answer

  • Total unit product cost under absorption costing is $115, $113, $109 for production 2,000, 2,500, 5,000 respectively.
  • Total unit product cost under variable costing is $105, $105, $105 for production 2,000, 2,500, 5,000 respectively.

Step by step solution

01

Calculation of unit product cost using absorption costing

Particulars

2,000

Units

2,500

Units

5,000

Units

Direct material

$41

$41

$41

Direct labor

$57

$57

$57

Variable manufacturing overhead

$7

$7

$7

Fixed manufacturing overhead

$20,000/2,000

=$10

$20,000/2,500

=$8

$20,000/5,000

=$4

Total unit product cost

$115

$113

$109

02

Calculation of unit product cost using variable costing

Particulars

2,000

Units

2,500

Units

5,000

Units

Direct material

$41

$41

$41

Direct labor

$57

$57

$57

Variable manufacturing overhead

$7

$7

$7

Total unit product cost

$105

$105

$105

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Question: Computing variable costing operating income Refer to the information for Concord, Inc.

Requirements:

  1. Using variable costing, calculate the unit product cost.
  2. Prepare an income statement using the contribution margin format.

Use the following information for Exercises E21-14 and E21-15.

Concord, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories):

Units produced and sold 500 units Sales price $ 450 per unit Direct materials 64 per unit Direct labor 68 per unit Variable manufacturing overhead 26 per unit Fixed manufacturing overhead 7,500 per month Variable selling and administrative costs 15 per unit Fixed selling and administrative costs 4,400 per month

Pierce Company had the following costs:

Units produced

500 units Manufacturing costs:

Direct materials

$ 25 per unit Direct labor

45 per unit Variable manufacturing overhead

15 per unit Fixed manufacturing overhead

5,000 per year Selling and administrative costs:

Variable selling and administrative costs

30 per unit Fixed selling and administrative costs

3,200 per year

Calculate the unit product cost using absorption costing and variable costing

Using variable costing, service company

Professional Pool Cleaning Service provides pool cleaning services to residential customers. The company has three employees, each assigned to specific customers. The company considers each employeeโ€™s territory as a business segment. The company incurs variable costs that include the employeesโ€™ wages, pool chemicals, and gas for the service vans. Fixed costs include depreciation on the service vans. Following is the income statement for the month of July:

Requirements

  1. Calculate the contribution margin ratio for each business segment.
  2. The business segments had the following numbers of customers: Birman, 60; Meech, 70; and Frond, 40. Compute the service revenue per customer, variable cost per customer, and contribution margin per customer for each business segment.
  3. Which business segment was most profitable? List some possible reasons why this segment was most profitable. How might the various reasons affect the company in the long term?

Preparing variable and absorption costing income statements

Claudiaโ€™s Foods produces frozen meals that it sells for \(11 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based on the planned number of meals to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Lindaโ€™s Foodsโ€™s first month in business:

January 2018 Units produced and sold: Sales 850 meals Production 1,050 meals Variable manufacturing cost per meal \) 5Sales commission cost per meal 1 Total fixed manufacturing overhead 315Total fixed selling and administrative costs 450 Requirements

1. Compute the product cost per meal produced under absorption costing and under variable costing.

2. Prepare income statements for January 2018 using: a. absorption costing. b. variable costing.

3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in January?

What is absorption costing?

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free