Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: Preparing variable and absorption costing income statements

Game Store manufactures video games that it sells for \(38 each. The company uses a fixed manufacturing overhead allocation rate of \)3 per game. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Game Store’s first two months in business during 2018:

October November

Sales 1,500 units 2,900 units

Production 2,800 units 2,800 units

Variable manufacturing cost per game \( 16 \) 16

Sales commission cost per game 8 8

Total fixed manufacturing overhead 8,400 8,400

Total fixed selling and administrative costs 8,000 8,000 Requirements

1. Compute the product cost per game produced under absorption costing and under variable costing.

2. Prepare monthly income statements for October and November, including columns for each month and a total column, using these costing methods:

a. absorption costing.

b. variable costing.

3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in October? In November? Explain the pattern of differences in operating income based on absorption costing versus variable costing.

4. Determine the balance in Finished Goods Inventory on October 31 and November 30 under absorption costing and variable costing. Compare the differences in inventory balances and the differences in operating income. Explain the differences in inventory balances based on absorption costing versus variable costing.

Short Answer

Expert verified

Answer

  1. Total unit product cost is $19 and $16 under absorption and variable costing respectively.
  2. a. gross profit is $28,500 and $55,100 for October and November respectively.

b. Contribution margin is $21,000 and $40,600 for October and November respectively.

3. Operating income is higher under absorption costing in October and lower in November.

4.This difference is due tofixed manufacturing overhead.

Step by step solution

01

Calculation of unit product cost using variable and absorption costing (1)

Particulars

Absorption costing

Variable Costing

Variable manufacturing overhead

$16

$16

Fixed manufacturing overhead ($8,400/2,800)

$3

-

Total unit product cost

$19

$16

02

 Step 2:  Income statement absorption costing format (2)(a)  

Particulars

October (1,500 Units)

November (2,900 Units)

Net sales revenue

$38x1,500

=$57,000

$38x2,900 =$110,200

Less: Cost of goods sold

$19x1,500 =$28,500

$19x2,900 =$55,100

Gross profit

$28,500

$55,100

Less: Variable selling and administrative cost

$8x1,500 =$12,000

$8x2,900 =$23,200

Less: Fixed selling and administrative cost

$8,000

$8,000

Operating Income

$8,500

$23,900

03

 Income statement variable costing format (2) (b)

Particulars

October (1,500 Units)

November (2,900 Units)

Net sales revenue

$38x1,500

=$57,000

$38x2,900 =$110,200

Less: Cost of goods sold

Variable cost of goods sold

$16x1,500 =$24,000

$16x2,900 =$46,400

Variable selling and administrative cost

$8x1,500 =$12,000

$8x2,900 =$23,200

Contribution margin

$21,000

$40,600

Less: Fixed costs

Fixed costs of goods sold

$8,400

$8,400

Fixed selling and administrative cost

$8,000

$8,000

Operating Income

$4,600

$24,200

04

Profitability Analysis (c)

Operating income is higher under absorption costing in October because units are lower than because of proportionate total fixed cost for units sold are charged for determination of operating profit. Operating income in November is higher under variable costing because units sold are higher than the units produced. In November, the operating income is higher under variable costing. Operating income is higher under variable costing because fixed manufacturing overhead that is contained in the in beginning Finished Goods inventory under absorption costing is not contained in beginning Finished Goods inventory (and Cost of Goods Sold) under variable costing.

05

Calculation of ending inventory (4)

Particulars

October

November

Beginning inventory

0

1,300

(+) Units produced

2,800

2,800

(-) Units sold

1,500

2,900

Ending inventory

1,300

1,200

Amount of ending inventory as per variable costing (Product cost per unit is $16)

$20,800

$19,200

Amount of ending inventory as per absorption costing (Product cost per unit is $19)

$24,700

$22,800

The amount of ending inventory as per variable costing is less than the amount of inventory as per absorption costing. This difference is due to fixed manufacturing overhead. The absorption costing includes fixed manufacturing overhead while calculating unit product cost.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

What are the two components that can affect contribution margin? Why is it important to investigate both?

Question: Computing variable costing operating income Refer to the information for Concord, Inc.

Requirements:

  1. Using variable costing, calculate the unit product cost.
  2. Prepare an income statement using the contribution margin format.

Use the following information for Exercises E21-14 and E21-15.

Concord, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories):

Units produced and sold 500 units Sales price $ 450 per unit Direct materials 64 per unit Direct labor 68 per unit Variable manufacturing overhead 26 per unit Fixed manufacturing overhead 7,500 per month Variable selling and administrative costs 15 per unit Fixed selling and administrative costs 4,400 per month

Using variable and absorption costing, making decisions The 2018 data that follow pertain to Eli’s Electric Eyewear, a manufacturer of swimming goggles. (Eli’s Electric Eyewear had no beginning Finished Goods Inventory in January 2018.)

Number of goggles produced 245,000 Number of goggles sold 215,000 Sales price per unit \( 22Variable manufacturing cost per unit 8Sales commission cost per unit 5Fixed manufacturing overhead 1,470,000 Fixed selling and administrative costs 250,000 Requirements

1. Prepare both conventional (absorption costing) and contribution margin (variable costing) income statements for Eli’s Electric Eyewear for the year ended December 31, 2018.

2. Which statement shows the higher operating income? Why?

3. Eli’s ElectricEyewear’s marketing vice president believes a new sales promotion that costs \)60,000 would increase sales to 220,000 goggles. Should the company go ahead with the promotion? Give your reasoning.

Question: Communication Activity 21-1

In 100 words or fewer, explain the main differences and similarities between variable costing and absorption costing.

Using Excel for variable costing

Download an Excel template for this problem online in MyAccountingLab or athttp://www.pearsonhighered.com/Horngren. Tiger Mountain Gelato incurs thefollowing costs for its premium ice cream in May 2018:

Direct materials cost per pint $ 2.50 perpint

Direct labor cost per pint 0.75 per pint

Variable manufacturing overhead cost per pint 0.25 per pint

Fixed manufacturing overhead costs 6,000 per month

Total fixed selling and administrative costs 5,000 per month

Sales price per pint 8.00 per pint

Pints of gelato produced 12,000 pints

Pints of gelato sold 11,500 pints

There were no beginning inventories, so Tiger Mountain Gelato has 500 pintsin ending Finished Goods Inventory (12,000 pints produced less 11,500 pintssold).

Requirements

1. Calculate Tiger Mountain Gelato’s product cost per pint under absorptioncosting and variable costing.

2. Calculate the balance in Finished Goods Inventory on May 31, 2018, usingabsorption costing and variable costing.

3. Prepare income statements in good form for Tiger Mountain Gelato for May2018 using absorption costing and variable costing.

4. Reconcile the differences between operating incomes and Finished GoodsInventory balances between the two-costing method

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free