Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: Preparing variable costing income statements, production less than sales

Refer to your answers to Exercise E21-16. In May 2018, ReVitalAde produced 22,000 cases of powdered drink mix and sold 23,000 cases, of which 1,000 were produced in April. The sales price was \(29, variable costs were \)12 per case (\(9 manufacturing and \)3 selling and administrative), and total fixed costs were \(100,000 (\)91,000 manufacturing and $9,000 selling and administrative).

Requirements

  1. Prepare the May income statement using variable costing.
  2. Determine the balance in the Finished Goods Inventory as of May 31.

Short Answer

Expert verified

Answer

  1. Operating income is $291,000
  2. Finished goods inventory as of May 31 is 0.

Step by step solution

01

Income statement using variable costing

Particulars

Amount

Net sales revenue ($29x23,000)

$667,000

Less: Variable costs ($12x23,000)

$276,000

Contribution margin

$391,000

Less: Fixed costs

Fixed costs of goods sold

$91,000

Fixed selling and administrative cost

$9,000

Operating Income

$291,000

02

Balance of finished goods inventory as of May 31.

Ending balance in Finished Goods Inventory = Beginning balance + Units Produced − Units sold

= 1,000 units + 22,000 units - 23,000 units

= 0 units

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Using absorption and variable costing

Meyer Company reports the following information for March:

Net Sales Revenue $ 45,300

Variable Cost of Goods Sold 12,500

Fixed Cost of Goods Sold 11,800

Variable Selling and Administrative Costs 14,000

Fixed Selling and Administrative Costs 5,400

Requirements:

  1. Calculate the gross profit and operating income for March using absorption costing.
  2. Calculate the contribution margin and operating income for March using variable costing.

Hayden Company has 50 units in Finished Goods Inventory at the beginning of the accounting period. During the accounting period, Hayden produced 150 units and sold 200 units for \(150 each. All units incurred \)80 in variable manufacturing costs and \(20 in fixed manufacturing costs. Hayden also incurred \)7,500 in Selling and Administrative Costs, all fixed. Calculate the operating income for the year using absorption costing and variable costing.

Analyzing profitability Refer to Short Exercise S21-10. Which business segment provided the greatest total contribution margin? Which

business segment had the highest contribution margin ratio?

Camden Company has divided its business into segments based on sales territories: East Coast, Midland, and West Coast. Following are financial data for 2018:

East Coast

Midland

West Coast

Units sold

71

69

53

Sales price per unit

\(10,300

\)13,600

$12,000

Variable cost per unit

6,283

7,072

7,080

Question: Chaney Company provides lawn care services. Following are data for a recent week:

Service Revenue \(1,300

Variable Costs \)780

Contribution Margin $520 Chaney provided service to 25 customers during the week. Determine the average amount the company charged each customer, the variable cost per customer, and the contribution margin ratio.

Question: Computing variable costing operating income Refer to the information for Concord, Inc.

Requirements:

  1. Using variable costing, calculate the unit product cost.
  2. Prepare an income statement using the contribution margin format.

Use the following information for Exercises E21-14 and E21-15.

Concord, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories):

Units produced and sold 500 units Sales price $ 450 per unit Direct materials 64 per unit Direct labor 68 per unit Variable manufacturing overhead 26 per unit Fixed manufacturing overhead 7,500 per month Variable selling and administrative costs 15 per unit Fixed selling and administrative costs 4,400 per month

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free