Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: Preparing variable costing income statements, production exceeds sales

ReVitalAde produced 13,000 cases of powdered drink mix and sold 12,000 cases in April 2018. The sales price was \(29, variable costs were \)12 per case (\(9 manufacturing and \)3 selling and administrative), and total fixed costs were \(100,000 (\)91,000 manufacturing overhead and $9,000 selling and administrative). The company had no beginning Finished Goods Inventory.

Requirements:

  1. Prepare the April income statement using variable costing.
  2. Determine the product cost per unit and the total cost of the 1,000 cases in Finished Goods Inventory as of April 30.

Short Answer

Expert verified

Answer

  1. Operating income is $104,000
  2. Total unit product cost is $9 and finished goods inventory is $9,000.

Step by step solution

01

Income statement using variable costing

Particulars

Amount

Net sales revenue ($29x12,000)

$348,000

Less: Variable costs ($12x12,000)

$144,000

Contribution margin

$204,000

Less: Fixed costs

Fixed costs of goods sold

$91,000

Fixed selling and administrative cost

$9,000

Operating Income

$104,000

02

Calculation of product cost per unit and total cost of 1,000 cases in finished goods inventory as of April 30.

Particulars

Amount

Variable manufacturing cost

$9

Total unit product cost

$9

Finished goods inventory, ending balance ($9x1,000)

$9,000

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Question: Preparing variable and absorption costing income statements

Game Store manufactures video games that it sells for \(38 each. The company uses a fixed manufacturing overhead allocation rate of \)3 per game. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Game Storeโ€™s first two months in business during 2018:

October November

Sales 1,500 units 2,900 units

Production 2,800 units 2,800 units

Variable manufacturing cost per game \( 16 \) 16

Sales commission cost per game 8 8

Total fixed manufacturing overhead 8,400 8,400

Total fixed selling and administrative costs 8,000 8,000 Requirements

1. Compute the product cost per game produced under absorption costing and under variable costing.

2. Prepare monthly income statements for October and November, including columns for each month and a total column, using these costing methods:

a. absorption costing.

b. variable costing.

3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in October? In November? Explain the pattern of differences in operating income based on absorption costing versus variable costing.

4. Determine the balance in Finished Goods Inventory on October 31 and November 30 under absorption costing and variable costing. Compare the differences in inventory balances and the differences in operating income. Explain the differences in inventory balances based on absorption costing versus variable costing.

Computing absorption costing gross profit

Refer to your answers to Short Exercise S21-6. Product X sells for \(175 per unit. Assume no beginning inventories. Calculate the gross profit using absorption costing when Adamson:

  1. Produces and sells 2,000 units.
  2. Produces 2,500 units and sells 2,000 units.
  3. Produces 5,000 units and sells 2,000 units.

S21-6 Direct materials \) 41 per unit Direct labor 57 per unit Variable manufacturing overhead 7 per unit Fixed manufacturing overhead 20,000 per ye

How do service companies differ from manufacturing companies?

Using variable costing, service company Henryโ€™s Helpers provides locksmith services. One type of service call is to evaluate private residences for security concerns and make recommendations for a safety plan. Use the data below to determine the companyโ€™s total contribution margin, contribution margin per service call, and contribution margin ratio when 220 service calls are made in the month of June.

Service Revenue $ 170 per service call

Variable Costs 68 per service call

Fixed Costs 21,040 per month

Preparing variable and absorption costing income statements Lindaโ€™s Foods produces frozen meals that it sells for \(7 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based on the planned number of meals to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Lindaโ€™s Foodsโ€™s first month in business:

January 2018

Units produced and sold:

Sales 1,000 meals

Production 1,200 meals

Variable manufacturing cost per meal \) 3

Sales commission cost per meal 1

Total fixed manufacturing overhead 660

Total fixed selling and administrative costs 500

Requirements:

  1. Compute the product cost per meal produced under absorption costing and under variable costing.
  2. Prepare income statements for January 2018 using: a. absorption costing. b. variable costing.
  3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in January?
See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free