Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

What is the decision rule for selling a product as is or processing it further?

Short Answer

Expert verified

Answer

The decision rule associated with selling a product or processing the same further is the consideration ofadditional revenue.

Step by step solution

01

Step-by-Step SolutionStep 1: Meaning of Revenue

In accounting, the term revenue refers to the amount of income generated by a business entity from thesale of goods or services. The major source of revenue varies from business to business according to its core operations and is computed through theincome statement.

02

Decision rule

The decision of selling a product as is or processing it further depends upon the incremental revenues associated with the same. Such a decision is based upon the incremental analysis that facilitates computing whether the revenues gained will exceed the additional cost.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Suppose Roasted Pepper restaurant is considering whether to (1) bake bread for its restaurant in-house or (2) buy the bread from a local bakery. The chef estimates that variable costs of making each loaf include \(0.52 of ingredients, \)0.27 of variable overhead (electricity to run the oven), and \(0.79 of direct labor for kneading and forming the loaves. Allocating fixed overhead (depreciation on the kitchen equipment and building) based on direct labor, Roasted Pepper assigns \)0.96 of fixed overhead per loaf. None of the fixed costs are avoidable. The local bakery would charge $1.78 per loaf.

Requirements

1. What is the full product unit cost of making the bread in-house?

2. Should Roasted Pepper bake the bread in-house or buy from the local bakery? Why?

3. In addition to the financial analysis, what else should Roasted Pepper consider when making this decision?

Brik, located in San Antonio, Texas, produces two lines of electric toothbrushes: deluxe and standard. Because Brik can sell all the toothbrushes it can produce, the owners are expanding the plant. They are deciding which product line to emphasize. To make this decision, they assemble the following data:

Per Unit

Deluxe Toothbrush Standard Toothbrush

Sales price \(88 \)54

Variable expense 22 18

Contribution margin \(66 \)36

Contribution margin ratio 75.0% 66.7%

After expansion, the factory will have a production capacity of 4,900 machine hours per month. The plant can manufacture 65 standard electric toothbrushes or 27 deluxe electric toothbrushes per machine hour.

Requirements

1. Identify the constraining factor for Brik.

2. Prepare an analysis to show which product line the company should emphasize.

NaturalMaid processes organic milk into plain yogurt. NaturalMaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of \(840, yields 300 gallons of plain yogurt. NaturalMaid sells the one-gallon tubs for \)5 each and spends \(0.14 for each plastic tub. NaturalMaid has recently begun to reconsider its strategy. NaturalMaid wonders if it would be more profitable to sell individual-size portions of fruited organic yogurt at local food stores. NaturalMaid could further process each batch of plain yogurt into 6,400 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. NaturalMaid would sell each individual portion for \)0.58. Packaging would cost \(0.10 per portion, and fruit would cost \)0.11 per portion. Fixed costs would not change.

Should NaturalMaid continue to sell only the gallon-size plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into individual-size portions of fruited yogurt (process further)? Why?

Priscilla Smiley manages a fleet of 250 delivery trucks for Daniels Corporation. Smiley must decide whether the company should outsource the fleet management function. If she outsources to Fleet Management Services (FMS), FMS will be responsible for maintenance and scheduling activities. This alternative would require Smiley to lay off her five employees. However, her own job would be secure; she would be Danielsโ€™s liaison with FMS. If she continues to manage the fleet, she will need fleet management software that costs \(9,500 per year to lease. FMS offers to manage this fleet for an annual fee of \)300,000. Smiley performed the following analysis:

Retain in-house Outsource to FMS Difference

Annual leasing fee for \(9,500 \)9,500

Software

Annual maintenance of

Trucks 147,000 147,000

Total annual salaries of

Five laid-off employees 185,000 185,000

Fleet management

Serviceโ€™s annual fee \(300,000 (300,000)

Total differential cost of

Outsourcing \)341,500 \(300,000 \)41,500

Requirements

1. Which alternative will maximize Danielsโ€™s short-term operating income?

2. What qualitative factors should Daniels consider before making a final decision?

What is the decision rule concerning products to emphasize when facing a constraint?

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free