Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Grimm Company makes decorative wedding cakes. The company is considering buying the cakes rather than baking them, which will allow it to concentrate on decorating. The company averages 100 wedding cakes per year and incurs the following costs from baking wedding cakes:

Direct materials \(500

Direct labor 1,000

Variable manufacturing overhead 200

Fixed manufacturing overhead 1,200

Total manufacturing cost \)2,900

Number of cakes ÷ 100

Cost per cake \(29

Fixed costs are primarily the depreciation on kitchen equipment such as ovens and mixers. Grimm expects to retain the equipment. Grimm can buy the cakes for \)25.

  1. Should Grimm make the cakes or buy them? Why?
  2. If Grimm decides to buy the cakes, what are some qualitative factors that Grimm should also consider?

Short Answer

Expert verified

The company shouldcontinue making cakesrather than purchasing them from the outside.

Step by step solution

01

Meaning of Cost

The term cost refers to the amount of money spent by a business entity to acquire goods or services. In the accounting records, variable, semi-variable, and fixed costs are reported separately to understand them better and present the data.

02

Decision on buying or making the cakes

Costs

Making

Outsourcing

Difference (Making-Outsourcing)

Variable costs:

Direct materials

$500

$500

Direct labor

$,1000

$,1000

Variable manufacturing overhead

$200

$200

Purchase cost ($25*100)

$2,500

$(2,500)

Total differential cost of cakes

$1,700

$2,500

$(800)

Comment:The Grimm Company should continue to make the cakes because outsourcing will decrease the company’s profit by $800.

03

Other considerable factors

  1. Outsourcingof the cakes may lead to the loss of customers if the cakes are not delivered on time.
  2. The vendormay not be able to provide the same quality as Grimm Company to the customers.
  3. The reliability of the vendor is the most important factor because he may take theclientsof the Grimm Company.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Green Thumb operates a commercial plant nursery, where it propagates plants for garden centers throughout the region. Green Thumb has \(5,300,000 in assets. Its yearly fixed costs are \)625,000, and the variable costs for the potting soil, container, label, seedling, and labor for each gallon-size plant total \(1.70. Green Thumb’s volume is currently 490,000 units. Competitors offer the same plants, at the same quality, to garden centers for \)4.00 each. Garden centers then mark them up to sell to the public for \(9 to \)12, depending on the type of plant.

Requirements

1. Green Thumb’s owners want to earn an 10% return on the company’s assets. What is Green Thumb’s target full product cost?

2. Given Green Thumb’s current costs, will its owners be able to achieve their target profit?

3. Assume Green Thumb has identified ways to cut its variable costs to \(1.55 per unit. What is its new target fixed cost? Will this decrease in variable costs allow the company to achieve its target profit?

4. Green Thumb started an aggressive advertising campaign strategy to differentiate its plants from those grown by other nurseries. Green Thumb does not expect volume to be affected, but it hopes to gain more control over pricing. If Green Thumb has to spend \)135,000 this year to advertise and its variable costs continue to be $1.55 per unit, what will its cost-plus price be? Do you think Green Thumb will be able to sell its plants to garden centers at the cost-plus price? Why or why not?

Johnson Builders builds 1,500-square-foot starter tract homes in the fast-growing suburbs of Atlanta. Land and labor are cheap, and competition among developers is fierce. The homes are a standard model, with any upgrades added by the buyer after the sale. Johnson Builders’s costs per developed sublot are as follows:

Land \(50,000

Construction 123,000

Landscaping 9,000

Variable selling costs 8,000

Johnson Builders would like to earn a profit of 14% of the variable cost of each home sold. Similar homes offered by competing builders sell for \)207,000 each. Assume the company has no fixed costs.

Requirements

1. Which approach to pricing should Johnson Builders emphasize? Why?

2. Will Johnson Builders be able to achieve its target profit levels?

3. Bathrooms and kitchens are typically the most important selling features of a home. Johnson Builders could differentiate the homes by upgrading the bathrooms and kitchens. The upgrades would cost \(16,000 per home but would enable Johnson Builders to increase the sales prices by \)28,000 per home.

(Kitchen and bathroom upgrades typically add about 175% of their cost to the value of any home.) If Johnson Builders makes the upgrades, what will the new cost-plus price per home be? Should the company differentiate its product in this manner?

What questions should managers answer when considering selling a product as is or processing further?

What questions should managers answer when facing constraints?

Elm Petroleum has spent \(204,000 to refine 61,000 gallons of petroleum distillate, which can be sold for \)6.30 per gallon. Alternatively, Elm can process the distillate further and produce 58,000 gallons of cleaner fluid. The additional processing will cost \(1.80 per gallon of distillate. The cleaner fluid can be sold for \)9.10 per gallon. To sell the cleaner fluid, Elm must pay a sales commission of \(0.10 per gallon and a transportation charge of \)0.16 per gallon.

Requirements

1. Diagram Elm’s decision alternatives, using Exhibit 25-18 as a guide.

2. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Elm’s decision?

3. Should Elm sell the petroleum distillate or process it into cleaner fluid? Show the expected net revenue difference between the two alternatives.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free