Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Salish Craft Beers provides the following information for the Malting Department for the month of August 2018:


UNITS
COSTS

Beginning Work-in-Process Inventory

0

\(0

Started in Production in August

26,000

54,000*

Total to Account For

26,000

\)54,000

Completed and Transferred to Packaging Department during August

21,000

?

Ending Work-in-Process Inventory (30% complete for direct materials and 60% complete for conversion work)

5,000

?

Total Accounted For

26,000

\(54,000

* Includes \)18,000 direct materials and $36,000 conversion costs

Requirements

Complete a production cost report for the Malting Department for the month of August 2018 to determine the cost of the units completed and transferred out, and the cost of the ending Work-in-Process Inventory. Assume Salish Craft Beers uses the weighted average method.

Short Answer

Expert verified

UNITS
COSTS

Beginning Work-in-Process Inventory

0

$0

Started in Production in August

26,000

54,000*

Total to Account For

26,000

$54,000

Completed and Transferred to Packaging Department during August

21,000

48,300

Ending Work-in-Process Inventory (30% complete for direct materials and 60% complete for conversion work)

5,000

5,700

Total Accounted For

26,000

$54,000

* Includes $18,000 direct materials and $36,000 conversion costs

The cost of completed and transferred units is $48,300, and for the WIP units are $5,700.

Step by step solution

01

Step-by-Step Solution:Step 1: Production cost report

The companies prepare a production cost report using the process costing system while determining the total manufacturing cost. It shows the detailed costing of the products.

02

Equivalent unit of production for direct materials

EUPforDirectmaterials=(Completedunits×Completion%)+(EndingWIPunits×Completion%)=(21,000×100%)+(5,000×30%)=22,500

03

Equivalent unit of production for conversion costs

EUPforConversioncost=(Completedunits×Completion%)+(EndingWIPunits×Completion%)=(21,000×100%)+(5,000×60%)=24,000

04

Direct material cost per EUP

CostperEUP=TotalDirectmaterialcostsEUPfordirectmaterials=$18,00022,500=$0.80

05

Conversion cost per EUP

CostperEUP=TotalConversioncostsEUPforConversioncost=$36,00024,000=$1.50

06

Total cost of completed units

Totalcostofcompletedunits=No.ofunits×(DirectmaterialcostperEUP+ConversioncostperEUP)=21,000×($0.80+$1.50)=$48,300

07

Total cost of WIP units

TotalcostofWIPunits=(EUPfordirectmaterial×DirectmaterialcostperEUP)+(EUPforconversioncost×ConversioncostperEUP)=(1,500×$0.80)+(3,000×$1.50)=$5,700

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Work Problem P18-33A using the FIFO method. The Mixing Department beginning work in process of 300 units is 40% complete as to both direct materials and conversion costs. Round equivalent unit of production costs to four decimal places. Round all other costs to the nearest whole dollar.

Question: Explain the terms to account for and accounted for.

Question: Castillo Company has three departments: Mixing, Bottling, and Packaging. At the end of the month, the production cost reports for the departments show the costs of the products completed and transferred were \(75,000 from Mixing to Bottling, \)50,000 from Bottling to Packaging, and $65,000 from Packaging to Finished Goods Inventory. Prepare the journal entries for the transfer of the costs.

Refer to the data and your answers from Exercise E18-23.

Requirements

1. Prepare the journal entries to record the assignment of direct materials and direct labor and the allocation of manufacturing overhead to the Fermenting Department. Assume labor costs are accrued and not yet paid. Also prepare the journal entry to record the cost of the gallons completed and transferred out to the Packaging Department.

2. Post the journal entries to the Work-in-Process Inventory—Fermenting T-account. What is the ending balance?

3. What is the average cost per gallon transferred out of the Fermenting Department into the Packaging Department? Why would Shea Winery’s managers want to know this cost?

Brian’s Frozen Pizzas uses FIFO process costing. Selected production and cost data follow for April 2018.

Prepping department

Units to account for:

Beginning work-in-process, March 31

20,000

Started in April

45,000

Total units to account for

65,000

Units accounted for:

Completed and transferred out during April:

From beginning work-in-process inventory

20,000

Started and completed during April

30,000

Ending work-in-process, April 30

15,000

Total units accounted for

65,000

Requirements

1. Calculate the following:

a. On March 31, the Prepping Department beginning Work-in-Process Inventory was 75% complete for materials and 55% complete for conversion costs. This means that for the beginning inventory % of the materials and % of the conversion costs were added during April.

b. On April 30, the Prepping Department ending Work-in-Process Inventory was 60% complete for materials and 85% complete for conversion costs. This means that for the ending inventory % of the materials and % of the conversion costs were added during April.

2. Use the information in the table and the information in Requirement 1 to compute the equivalent units of production for direct materials and conversion costs for the Prepping Department.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free