Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Billy Davidson operates Billy’s Worm Farm in Mississippi. Davidson raises worms for fishing. He sells a box of 20 worms for \(12.60. Davidson has invested \)400,000 in the worm farm. He had hoped to earn a 24% annual rate of return (net income divided by total assets), which works out to a 2% monthly return on his investment. After looking at the farm’s bank balance, Davidson fears he is not achieving this return. To evaluate the farm’s performance, he prepared the following production cost report. The Finished Goods Inventory is zero because the worms ship out as soon as they reach the required size. Monthly operating expenses total \(2,000 (in addition to the costs below).

BILLY’S WORM FARM

Production cost report – BROODING DEPARTMENT

Month Ended June 30, 2018


Equivalent units

Units

Physical units

Transferred in

Direct materials

Conversion costs

Units to account for:

Beginning WIP

9,000

Transferred in

21,000

Total units to account for

30,000

Units accounted for:

Completed and transferred out

20,000

20,000

20,000

20,000

Ending WIP

10,000

10,000

6,000

3,600

Total units accounted for

30,000

30,000

26,000

23,600

COSTS

Transferred in

Direct materials

Conversion costs

Total costs

Cost to account for:

Beginning WIP

\)21,000

\(39,940

\)5,020

\(65,960

Cost added during period

46,200

152,460

56,340

255,000

Total cost to account for

67,200

192,400

61,360

320,960

Divided by total EUP

30,000

26,000

23,600

Cost per equivalent units

\)2.24

\(7.40

\)2.60

Costs accounted for:

Completed and transferred out

\(44,800

\)148,000

\(52,000

\)244,800

Ending WIP

22,400

44,400

9,360

76,160

Total costs accounted for

\(67,200

\)192,400

\(61,360

\)320,960

Requirements

Billy Davidson has the following questions about the farm’s performance during June.

1. What is the cost per box of worms sold? (Hint: This is the unit cost of the boxes completed and shipped out of brooding.)

2. What is the gross profit per box?

3. How much operating income did Billy’s Worm Farm make in June?

4. What is the return on Davidson’s investment of \(400,000 for the month of

June? (Compute this as June’s operating income divided by Davidson’s \)400,000

investment, expressed as a percentage.)

5. What monthly operating income would provide a 2% monthly rate of return?

What sales price per box would Billy’s Worm Farm have had to charge in June to

achieve a 2% monthly rate of return?

Short Answer

Expert verified

1. Cost per box of worms sold = $12.24

2. Gross profit per box = $0.36

3. Operating income earned by Billy’s worm farm = $5,200

4. Return on investment of Davidson = 1.30%

5. The required monthly operating income should be $8,000 for providing a 2% monthly rate of return, and the sale price should be $13.10

Step by step solution

01

Step-by-Step Solution:Step 1: Work-in-process Inventory

The work in process inventory means the stock that is partially completed through the manufacturing process. It is treated as the current asset in the financial statements.

02

Cost per box of worms sold

Costperbox=TotalcostofthecompletedunitsNo.ofcompletedunits=$244,80020,000=$12.24

03

Gross profit per box

Grossprofitperbox=Salespriceperbox-Costperbox=$12.60-$12.24=$0.36

04

Operating income of June

Particulars

Amount ($)

Sales (20,000 x $12.60)

252,000

Less: Total cost (20,000 x $12.24)

244,800

Less: Operating expense

2,000

Operating income

5,200

05

Return on Investment

Returnoninvestment=OperatingincomeofJuneTotalinvestment×100=$5,200400,000×100=1.30%

06

Required operating income to earn 2% monthly rate of return

Requiredoperatingincome=Investment×Requiredrateofreturn=$400,000×2%=$8,000

07

Sales price to earning the operating income of $8,000 for achieving the 2% monthly rate of return

Operatingincome=Units(Saleprice-Cost)-Operatingexpenses$8,000=20,000(S-$12.60)-$2,000$8,000+$2,000=20,000(S-$12.60)$10,000=20,000(S-$12.60)Sellingprice=$13.10

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Work Problem P18-33A using the FIFO method. The Mixing Department beginning work in process of 300 units is 40% complete as to both direct materials and conversion costs. Round equivalent unit of production costs to four decimal places. Round all other costs to the nearest whole dollar.

Question: The Jimenez Toy Company makes wooden toys. The company uses a process costing system. Arrange the company’s accounts in the order the production costs are most likely to flow, using 1 for the first account, 2 for the second, and so on.

Order

Account

Work-in-process inventory – Packaging

Cost of goods sold

Work-in-process inventory – Cutting

Work-in-process inventory – Finishing

Finished goods inventory

For each of the following products or services, indicate if the cost would most likely be determined using a job order costing system or a process costing system.

a. Soft drinks

b. Automobile repairs

c. Customized furniture

d. Aluminum foil

e. Lawn chairs

f. Chocolate candy bars

g. Hospital surgery

h. Pencils

Describe how the FIFO method is different from the weighted-average method.

Oxford Company had the following transactions in October:

1. Purchased raw materials on account, \(70,000

2. Used materials in production: \)26,000 in the Mixing Department; \(14,000 in the

Packaging Department; \)1,000 in indirect materials

3. Incurred labor costs: \(8,000 in the Mixing Department; \)7,200 in the Packaging

Department; \(2,200 in indirect labor

4. Incurred manufacturing overhead costs: \)3,500 in machinery depreciation; paid

\(2,300 for rent and \)1,590 for utilities

Prepare the journal entries for Oxford Company.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free