Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: What are the four steps in preparing a production cost report?

Short Answer

Expert verified

Answer:

. The four steps procedure to prepare the production cost report includes:

1. Summarize the flow of physical units

2. Compute output in terms of equivalent units of production

3. Compute the cost per equivalent unit of production

4. Assign cost to units completed and units in process.

Step by step solution

01

Summarize the flow of physical units

The flow of physical units is classified as the First-in-first-out, last-in-first-out or weighted average. The company is required to summarize the flow of physical unit while determining the costing of material used in production.

02

Compute the output in terms of equivalent unit of production

The company should calculate the number of unit produced at the end of the manufacturing process to determine the per unit cost incurred by the company.

03

Compute the cost per equivalent unit of production

The cost per equivalent unit of production is identified by the management to decide over the selling price and the profit margin of the company.

04

Assign cost to units completed and units in process

Once the cost per unit is identified, the company assign this cost to the finished goods units and the work in process units.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Question: Department 4 has completed production on units that have a total cost of $15,000. The units are ready for sale. Give the journal entry.

Complete the missing amounts in the following production report. Materials are added at the beginning of the process; conversion costs are incurred evenly; the ending inventory is 60% complete. The company uses the weighted-average method.

NATHAN COMPANY

Production Cost Report โ€“ Finishing Department

Month Ended September 30, 2018

Units


Physical units
Equivalent Units
Direct materials
Conversion costs

Units to account for:

  • Beginning work-in-process

500

  • Started in production

2,200

Total units to account for

(a)

Units accounted for:

  • Completed and transferred out

(b)

(d)

(g)

  • Ending work-in-process

500

(e )

(h)

Total units accounted for

(c)

(f)

(i)

COSTS

Direct materials

Conversion costs

Total costs

Cost to account for:

  • Beginning work-in-process

\(1,200

(j)

\)2,140

  • Cost added during period

12,030

8,310

(k)

Total costs to account for

(l)

9,250

22,480

Divided by: Total EUP

(m)

(n)

Cost per equivalent unit

(o)

(p)

Costs accounted for:

  • Completed and transferred out

(q)

(r)

(s)

  • Ending work-in-process

(t)

(u)

(v)

Total cost accounted for

(w)

(x)

$22,480

Question: Department 1 is transferring units that cost $40,000 to Department 2. Give the journal entry.

Refer to the data and your answers from Exercise E18-23.

Requirements

1. Prepare the journal entries to record the assignment of direct materials and direct labor and the allocation of manufacturing overhead to the Fermenting Department. Assume labor costs are accrued and not yet paid. Also prepare the journal entry to record the cost of the gallons completed and transferred out to the Packaging Department.

2. Post the journal entries to the Work-in-Process Inventoryโ€”Fermenting T-account. What is the ending balance?

3. What is the average cost per gallon transferred out of the Fermenting Department into the Packaging Department? Why would Shea Wineryโ€™s managers want to know this cost?

Oxford Company had the following transactions in October:

1. Purchased raw materials on account, \(70,000

2. Used materials in production: \)26,000 in the Mixing Department; \(14,000 in the

Packaging Department; \)1,000 in indirect materials

3. Incurred labor costs: \(8,000 in the Mixing Department; \)7,200 in the Packaging

Department; \(2,200 in indirect labor

4. Incurred manufacturing overhead costs: \)3,500 in machinery depreciation; paid

\(2,300 for rent and \)1,590 for utilities

Prepare the journal entries for Oxford Company.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free