Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: A completed job cost record shows the unit cost of the products. How is this calculated?

Short Answer

Expert verified

Answer:

The unit cost of the product is computed by dividing the cost of goods manufactured by the total units produced by the company.

Step by step solution

01

Cost of goods manufactured

Cost of goods manufactured is defined as the company’s total cost of production during the reporting period. It is the total amount spent by the company to produce the goods

02

Formula to compute the unit cost of the product

Unitcostoftheproduct=CostofgoodsmanufacturedTotalunitsmanufactured

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free