Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question:Preparing an income statement and calculating unit cost for a merchandising company

Dillon Young owns Dillon’s Pets, a small retail shop selling pet supplies. On December 31, 2018, the accounting records for Dillon’s Pets showed the following:

Merchandise Inventory on December 31, 2018 $ 10,500

Merchandise Inventory on January 1, 2018 16,000

Net Sales Revenue 56,000

Utilities Expense for the shop 3,200

Rent for the shop 4,100

Sales Commissions 2,750

Purchases of Merchandise Inventory 25,000

Requirements

1. Prepare an income statement for Dillon’s Pets for the year ended December 31, 2018.

2. Dillon’s Pets sold 5,550 units. Determine the unit cost of the merchandise sold, rounded to the nearest cent.

Short Answer

Expert verified

The net operating income is$15,450 and the unit cost is$5.50 per unit

Step by step solution

01

Preparation of Income Statement

Dillon’s Pet

Income Statement

Year Ended December 31, 2018

Amount ($)

Amount ($)

Revenues:

Net Sales Revenue

$56,000

Cost of goods sold:

Beginning Merchandise Inventory

$16,000

Purchase of Merchandise

$25,000

Cost of goods available for sale

$41,000

Ending merchandise inventory

-$10,500

Cost of goods sold

$30,500

Gross Profit

$25,500

Selling and administrative Expenses:

Utilities Expense

$3,200

Rent Expense

$4,100

Sales Commission Expense

$2,750

Total selling and administrative expenses

$10,050

Operating Income

$15,450

02

Computation of unit cost

UnitCost=CostofgoodssoldTotalUnitsSold=$30,5004,550=$5.50

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free