Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company

Chewy Bones manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2018, the accounting records showed the following:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 13,400 \) 10,500

Work-in-Process Inventory 0 1,500

Finished Goods Inventory 0 5,400

Other information:

Direct materials purchases $ 39,000

Plant janitorial services 900

Sales salaries 5,100

Delivery costs 1,700

Net sales revenue 115,000

Utilities for plant 1,200

Rent on plant 9,000

Customer service hotline costs 1,600

Direct labor 16,000

Requirements

1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

2. Prepare an income statement for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

3. How does the format of the income statement for Chewy Bones differ from the income statement of a merchandiser?

4. Chewy Bones manufactured 17,500 units of its product in 2018. Compute the company’s unit product cost for the year, rounded to the nearest cent.

Short Answer

Expert verified

The COGM is $67,500, net operating income is $44,500. Manufacturing company’s income statement COGS includes COGM and change in finished goods inventory and COGS on income statement of merchandise inventory includes purchases and change in merchandise inventory. The unit product cost is $3.86 per unit.

Step by step solution

01

Step-by-Step SolutionStep 1: Preparation of schedule of cost goods manufactured


Chewy Bones
Schedule of cost goods manufactured
The year ended December 31, 2018

Amount ($)

Amount ($)

Amount ($)

Beginning WIP Inventory

Direct Materials Used

Beginning Direct material

$13,400

Purchases of direct material

$39,000

Direct Materials available for use

$52,400

Ending direct materials

-$10,500

Direct Materials used

$41,900

Direct Labor

$16,000

Manufacturing overhead

Plant Janitorial services

$900

Utilities for plant

$1,200

Rent on Plant

$9,000

Total Manufacturing Overhead

$11,100

Total manufacturing cost incurred during the year

$69,000

Total manufacturing cost to account for

$69,000

Ending WIP Inventory

-$1,500

Cost of goods manufactured

$67,500

02

Preparation of Income statement

Chewy Bones
Income Statement
The year ended December 31, 2018

Amount ($)

Amount ($)

Revenues:

Net Sales Revenue

$115,000

Cost of goods sold

Beginning finished goods inventory

0

Cost of goods manufactured

$67,500

Cost of goods available for sale

$37,500

Ending finished goods inventory

-$5,400

Cost of goods sold

$62,100

Gross Profit

$52,900

Selling and administrative Expenses

Sales Salaries Expense

$5,100

Delivery Expense

$1,700

Customer service hotline Expense

$1,600

Total Selling and administrative Expenses

$8,400

Operating Income (loss)

$44,500

03

Difference in income statement format between Gourmet and merchandiser company

In an income statement of the manufacturing company, the cost of goods sold is based on the cost of goods manufactured, and for a merchandising company, the cost of goods sold is based on the cost of merchandise purchased including freight in and the change in merchandise inventory.

04

Computation of unit product cost

Unitproductcost=CostofgoodsmanufacturedTotalunitsproduced=$67,50017,500=$3.86

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Computing cost of goods manufactured

Consider the following partially completed schedules of cost of goods manufactured. Compute the missing amounts.

Banner, Inc. Larry’s Bakery Sports Gear

Beginning Work-in-Process Inventory \( (a) \) 40,800 \( 2,200

Direct Materials Used 14,400 35,900 (g)

Direct Labor 10,300 20,100 1,900

Manufacturing Overhead (b) 10,000 900

Total Manufacturing Costs Incurred during the Year 45,200 (d) (h)

Total Manufacturing Costs to Account for 55,400 (e) 8,300

Ending Work-in-Process Inventory (c) (25,500) (2,600)

Cost of Goods Manufactured \) 50,500 \( (f) \) (i)

List the three inventory accounts used by manufacturing companies, and describe each.

Comparing managerial accounting and financial accounting

Match the following terms to the appropriate statement. Some terms may be used more than once, and some terms may not be used at all.

Directing Managerial

Creditors Managers

Controlling Planning

Financial Stockholders

a. Accounting systems that must follow GAAP.

b. External parties for whom financial accounting reports are prepared.

c. The role managers play when they are monitoring day-to-day operations and keeping the company on track.

d. Internal decision makers.

e. Accounting system that provides information on a company’s past performance.

f. Accounting system not restricted by GAAP.

g. The management function that involves choosing goals and deciding how to achieve them

Match the term with the correct definition.

1. A philosophy designed to integrate all organizational areas in order to provide customers with superior products and services while meeting organizational objectives. Requires improving quality and eliminating defects and waste.

2. Use of the Internet for business functions such as sales and customer service. Enables companies to reach customers around the world.

3. Evaluating a company’s performance by its economic, social, and environmental impact.

4. Software system that integrates all of a company’s functions, departments, and data into a single system.

5. A system in which a company produces products just when they are needed to satisfy needs. Suppliers deliver materials when they are needed to begin production, and finished units are completed at the right time for delivery to customers.

a. ERP b. JIT c. E-commerce d. TQM e. Triple bottom line

Question:Gateway produces electronic calculators. Suppose Gateway’s standard cost per calculator is \(25 for direct materials and \)68 for conversion costs. The following data applyto August activities:

Direct materials purchased (on account) \( 8,300

Conversion costs incurred 20,500

Number of calculators produced 300 calculators

Number of calculators sold (on account, at \)105 each) 295 calculators

Requirements

1. Prepare summary journal entries for August using JIT costing, including the entryto adjust the Conversion Costs account.

2. The beginning balance of Finished Goods Inventory was $1,300. Use a T-accountto find the ending balance of Finished Goods Inventory.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free